Mówienie tym samym językiem przemysłowym: Pod presją

Udostępnij

Podobnie jak Queen, wszyscy byliśmy pod presją. Niezależnie od tego, czy jest to napięty termin w pracy, czy obowiązki domowe, nie można zaprzeczyć, że codzienny stres może ciągnąć nas w dół jak ciężki ciężar. No dobrze, może nie jest to dosłowna presja, ale masz pomysł. Ciśnienie, w sensie naukowym, definiuje się jako siłę na jednostkę powierzchni, mierzoną w funtach na cal kwadratowy. Choć ciśnienie może sprawiać, że czujemy się zmęczeni i wyczerpani, to właśnie na nim opiera się działanie sprężarek powietrza.

Jeśli chodzi o ciśnienie w układach sprężarek, istnieje wiele różnych pomiarów i ważne jest, aby zrozumieć różnice między nimi. Omawiając ciśnienie ze współpracownikami, kierownikami zakładów lub technikami serwisowymi, ważne jest, aby wszyscy używali tych samych terminów. Przyjrzyjmy się kilku popularnym terminom związanym z ciśnieniem i ich znaczeniu.

Omówiliśmy już podstawową definicję ciśnienia, którą jest siła na jednostkę powierzchni mierzona w funtach na cal kwadratowy (psi). Ciśnienie może być również mierzone w funtach na cal kwadratowy bezwzględny (psai) i funtach na cal kwadratowy manometryczny (psig). Ważne jest, aby upewnić się, że wszyscy używają tych samych jednostek, patrząc na następujące rodzaje ciśnienia.

Ciśnieniebezwzględne to całkowite ciśnienie mierzone od zera bezwzględnego lub idealnej próżni.

Ciśnieniowy punkt rosy, często nazywany PDP, odnosi się do temperatury powietrza przy danym ciśnieniu, przy którym woda zaczyna się skraplać. PDP zmienia się wraz z temperaturą i ciśnieniem i może mieć duży wpływ na jakość sprężonego powietrza.

Ciśnienie tło czenia nie wymaga wyjaśnień; jest to ciśnienie na przyłączu tłocznym sprężarki, zazwyczaj w punkcie użytkowania. Ciśnienie tłoczenia nie zawsze jest takie samo jak ciśnienie robocze sprężarki. Często może być niższe z powodu spadków ciśnienia.

Spadek ciśnienia oznacza utratę ciśnienia w układzie sprężonego powietrza z powodu tarcia, ograniczeń, nieszczelności lub innych czynników. Jeśli zauważysz, że Twój system ma znaczny spadek ciśnienia, rozważ przeprowadzenie audytu sprężonego powietrza w celu zidentyfikowania i naprawy nieefektywności.

Zakres ciśnienia to różnica między minimalnym i maksymalnym ciśnieniem sprężarki powietrza. Jest on również nazywany zakresem ciśnienia obciążenia/bez obciążenia. Zakres ciśnienia jest podawany w arkuszach danych sprężarki i czasami jest mierzony w barach (1 bar=14,5 psi).

Ciśnienie statyczne to ciśnienie mierzone w przepływającym strumieniu w taki sposób, że prędkość strumienia nie ma wpływu na pomiar. Ciśnienie statyczne może wpływać na wydajność urządzenia, jeśli sprężarka znajduje się w pomieszczeniu o niewłaściwej wentylacji. Dobrym wskaźnikiem ujemnego ciśnienia statycznego są trudności z otwarciem drzwi pomieszczenia sprężarki.

Ciśnienie w sprężarkach powietrza to dobra rzecz i ważne jest, aby zrozumieć różne jego rodzaje. Nie zapomnij zapisać się do naszego cotygodniowego biuletynu, aby być na bieżąco z najnowszymi wskazówkami, spostrzeżeniami i wiadomościami od Atlas Copco.