Czego należy szukać w kluczach dynamometrycznych z wymiennymi głowicami?

Udostępnij

Kiedy wielu ludzi myśli o produkcji, wyobrażają sobie duże zakłady, gdzie setki do tysięcy pracowników ustawiają się w kolejce, aby wbić się na swoją zmianę. Podczas gdy takie fabryki istnieją, jest ich niewiele i należą do wybranej grupy z bazami klientów wystarczająco dużymi, aby wspierać takie masowe produkcje. Zamiast tego, większość firm produkcyjnych działa na mniejszą skalę z mniejszą standaryzacją. Na przykład, w produkcji sprzętu ratunkowego, firma może produkować niewielką liczbę nadwozi karetek jednocześnie, a nadwozia te mogą być mocowane do podwozi ciężarówek różnych producentów z różnymi punktami mocowania i rozmiarami łączników w tej samej serii produkcyjnej.

Kontrola momentu obrotowego jest tak samo ważna dla tych producentów. Po prostu trudniej jest znormalizować elementy złączne i typy elementów złącznych. Rozwiązanie? Klucz dynamometryczny z wymiennymi głowicami. Narzędzia te umożliwiają pracownikom poruszanie się po hali produkcyjnej i dokręcanie elementów złącznych do wymaganych specyfikacji w zależności od potrzeb.

Duże centra produkcyjne z liniami montażowymi mają kilka różnych stacji połączonych za pomocą środków do przenoszenia produktów ze stacji do stacji. Cała linia montażowa jest zbudowana tak, aby montować produkty tak szybko i tak prosto, jak to tylko możliwe. Każda stacja wzdłuż linii montażowej ma tylko kilka operacji montażowych do przeprowadzenia, z tylko kilka lub jeden rodzaj elementów złącznych, aby martwić się o. Często na każdym stanowisku wystarcza jeden typ klucza dynamometrycznego z jedną głowicą.

Niekoniecznie to samo dotyczy produkcji w mniejszych zakładach montażowych. W poprzednim przykładzie produkcji sprzętu ratunkowego, pojazdy są często budowane na podwoziach oferowanych przez producenta. Producent buduje nadwozia o wymiarach, wyposażeniu i innych cechach określonych przez agencję, która złożyła zamówienie. Między zamówieniami może występować bardzo duża zmienność. Zasadniczo każdy zakup jest dokonywany według niestandardowych specyfikacji i istnieje niewiele opłacalnych sposobów standaryzacji produkcji.

klucz dynamometryczny

Oznacza to, że niewielka liczba wykwalifikowanych pracowników wykonuje znaczną część procesu montażu z narzędziami pod ręką. Jeden pracownik może być odpowiedzialny za wszystko, od zmiany położenia przewodów hamulcowych na gołym podwoziu po instalację i testowanie przewodów hydraulicznych i pneumatycznych na nadwoziu po jego zamontowaniu. Podczas gdy klucz dynamometryczny z gniazdem zatrzaskowym lub krzywkowym z grzechotką sprawdzi się w przypadku wielu śrub podwozia i układów mechanicznych, nie można go w pełni osadzić na połączeniu przewodu pneumatycznego lub hydraulicznego ani na niektórych nakrętkach nakręcanych na długie śruby dwustronne.

Jednak moment obrotowy jest nadal krytyczny dla tych połączeń, zwłaszcza dla przewodów pneumatycznych i hydraulicznych, które zależą od idealnego uszczelnienia, aby działać niezawodnie i są bardziej podatne na zerwanie z powodu zbyt wysokiego momentu obrotowego. W takich sytuacjach, monterzy potrzebują klucza dynamometrycznego z wymiennymi głowicami, które można wymieniać w razie potrzeby i używać na elementach złącznych, gdzie nasadki nie będą pasować.

Standardowy klucz dynamometryczny to duży klucz nasadowy z grzechotką. Rzeczywiście, w połączeniu z zestawem nasadek, można je uznać za klucze dynamometryczne z wymiennymi głowicami i będą one działać w większości typowych zastosowań w naprawach i produkcji. Klucz dynamometryczny tego typu jest, lub powinien być, stałym elementem wyposażenia każdego warsztatu i fabryki. Jednakże, nie sprawdzają się one w każdym zastosowaniu.

W ciasnych przestrzeniach - takich jak te stworzone przez niestandardowe nadwozia pojazdów - może nie być miejsca na dopasowanie wysokości gniazda. Przewody płynów, przewody powietrza i długie śruby mogą uniemożliwić nasadce przesuwanie się nad elementem złącznym. Rozwiązaniem w takich przypadkach jest klucz dynamometryczny łamany z odpowiednim typem głowicy. Klucze dynamometryczne zrywalne posiadają uchwyt, który odłącza się od głowicy po osiągnięciu zadanego limitu momentu obrotowego. Ze względu na swój kształt i sposób kontroli momentu obrotowego, klucze te mają tendencję do stosowania głowic kluczy dynamometrycznych z otwartą końcówką i z wymiennymi czopami w różnych rozmiarach. Ten poziom kontroli momentu obrotowego sprawia, że klucze zrywalne są doskonałe do stosowania przy przewodach hydraulicznych, chłodniczych, gazowych i innych przewodach ciśnieniowych, które są wykonane z bardziej miękkich metali i wymagają dokładnych uszczelnień.

Płaskie główki kluczy sprawiają, że są to doskonałe klucze dynamometryczne do pracy w ciasnych przestrzeniach, a dla niektórych typów kluczy płasko-oczkowych dostępne są również główki z grzechotką. Sama elastyczność, jaką zapewniają nastawne klucze dynamometryczne z nakrętką trzpieniową i inne nastawne klucze dynamometryczne z wymiennymi główkami, sprawia, że są one idealne do wszechstronnych zadań, jakich potrzebują wykwalifikowani pracownicy w mniejszych zakładach produkcyjnych i montażowych. Klucze przełamywane wszelkiego typu mogą również pełnić niszową rolę w produkcji na większą skalę, gdzie miejsca są zbyt ciasne dla elektrycznych narzędzi montażowych.

Klucze dynamometryczne przełamywane z wymiennymi głowicami pełnią istotną rolę w produkcji i montażu, od małej produkcji lokalnej po duże, międzynarodowe zakłady produkcyjne. Wysokiej jakości klucze zrywalne dają pracownikom możliwość dokręcania szerokiej gamy elementów złącznych dokładnie według wymaganych specyfikacji.