Rozmiar ma znaczenie dla odbiorników powietrza

Udostępnij

Wiele osób zgadza się, że większe jest lepsze. Czy to większy telewizor, samochód czy dom - zawsze chcemy więcej. Jednak w przypadku sprężonego powietrza zasada "większe znaczy lepsze" nie jest prawdziwa - przed wyborem sprężarki należy dokonać właściwego doboru wielkości systemu w zależności od jego przeznaczenia. A co ze zbiornikami powietrza?

Zbiorniki sprężonego powietrza to zbiorniki, które przechowują sprężone powietrze przed jego ostatecznym wykorzystaniem. Pełnią one rolę bufora pomiędzy sprężarką a systemem i modulują zmiany ciśnienia, które mogły powstać podczas sprężania. Zbiorniki sprężonego powietrza odgrywają kluczową rolę w procesie wytwarzania sprężonego powietrza i muszą być odpowiednio dobrane pod względem wielkości. Stara zasada mówi, że zbiorniki powietrza powinny mieć od 1 do 2 galonów na każdy cfm wydajności sprężarki, ale dotyczy to tylko niektórych typów sprężarek. Aby dokładniej dobrać wielkość zbiornika powietrza, należy wziąć pod uwagę następujące cztery rzeczy:

  1. Czas: Czas ma znaczenie dla zbiorników powietrza. Ważnym czynnikiem jest czas (w minutach), w którym mogą one dostarczyć niezbędną ilość powietrza bez doświadczania kluczowego spadku ciśnienia. Jeśli ciśnienie powietrza spadnie zbyt mocno, może ono nie być opłacalne lub skuteczne po dotarciu do końcowego zastosowania.
  2. Zapotrzebowanie na powietrze: Zapotrzebowanie systemu na powietrze dyktuje, ile powietrza potrzebują w każdym momencie urządzenia końcowe, aby działać z optymalną wydajnością. Mierzona w cfm, liczba ta może się zmieniać w zależności od zmiany lub nieoczekiwanego wzrostu zapotrzebowania.
  3. Pojemność: Pojemność zbiornika powietrza to objętość powietrza, którą może on przechowywać, zwykle mierzona w galonach. Liczba ta musi być większa niż zapotrzebowanie na powietrze. Posiadanie większej ilości powietrza niż wymaga tego system służy jako rezerwa w przypadku wzrostu zapotrzebowania. Ważne jest również, aby upewnić się, że zapotrzebowanie na powietrze nie jest równe pełnej pojemności zbiornika; praca niektórych sprężarek na 100% przez cały czas może uszkodzić sprzęt i znacznie zwiększyć koszty energii.
  4. Ciśnienie: Należy wziąć pod uwagę dwa ciśnienia: ciśnienie na wyjściu ze sprężarki i wymagane ciśnienie w miejscu użytkowania. Przy obliczaniu wielkości zbiornika powietrza, im większa różnica między ciśnieniem na wylocie a wymaganym ciśnieniem, tym mniejsza objętość jest wymagana w zbiorniku.

Ustalenie właściwego rozmiaru zbiornika powietrza jest ważne. Jeśli jednak nie jesteście Państwo pewni lub macie często zmieniające się zapotrzebowanie, zawsze bezpieczniej jest wybrać większy zbiornik powietrza. Większe zbiorniki mogą ustabilizować ciśnienie, gwarantując, że w systemie nie wystąpią nieoczekiwane spadki ciśnienia lub że przypadkowo nie zostanie uruchomiona inna sprężarka trymowa w celu zaspokojenia zwiększonego zapotrzebowania. W tym przypadku sprawdza się powiedzenie - większe naprawdę jest lepsze. Nadal nie wiesz, który zbiornik powietrza jest odpowiedni dla Twojego systemu? Skontaktuj się już dziś z ekspertem firmy Atlas Copco, aby omówić potrzeby swojego systemu.