Sterowanie wieloma sprężarkami za pomocą jednego centralnego sterownika

Udostępnij

W układzie wielosprężarkowym centralny sterownik jest odpowiedzialny za koordynację pracy wielu sprężarek w celu dostosowania do zmiennego zapotrzebowania poprzez wybór najlepszej kombinacji maszyn. Sterownik łączy wszystkie sprężarki i osuszacze oraz reguluje ciśnienie w systemie poprzez uruchamianie/zatrzymywanie sprężarek i sterowanie prędkością napędu o zmiennej prędkości (VSD).

Dzięki zastosowaniu tej technologii:

  • Uzyskuje się ciaśniejsze pasmo ciśnienia, co skutkuje niższymi kosztami energii i większą stabilnością systemu.
  • Można ustawić wiele pasm ciśnienia, aby uniknąć marnowania energii w godzinach bezproduktywnych.
  • Stan i parametry pracy (tj. przepływ, ciśnienie itp.) każdej podłączonej sprężarki można sprawdzić na przejrzystym interfejsie.
  • System może ostrzegać operatorów o zbliżających się wymaganiach konserwacyjnych, aby uniknąć przedwczesnego zużycia i niepotrzebnych przestojów.

Opcje centralnego sterowania

W zależności od producenta mogą być dostępne różne rodzaje systemów centralnego sterowania. W Atlas Copco zaprezentowaliśmy niedawno nową generację centralnych sterowników - Optimizer 4.0. Sterownik ten wybiera najbardziej efektywną kombinację określonych ciśnień roboczych, równoważąc jednocześnie czas pracy urządzeń, aby zapobiec nierównomiernemu zużyciu sprężarek i zminimalizować okresy międzyobsługowe. Za pomocą bardzo intuicyjnego interfejsu użytkownicy mają dostęp do danych dotyczących wydajności i zużycia energii przez każdą z maszyn, a także wgląd w pracę całego systemu.

Aby dowiedzieć się więcej o systemach centralnego sterowania i o tym, jak mogą one poprawić wyniki finansowe, skontaktuj się z ekspertem firmy Atlas Copco.