Czujniki momentu obrotowego mierzą moment obrotowy narzędzi ręcznych i elektronarzędzi, a także kalibrują narzędzia dynamometryczne. Współpracują one z analizatorami momentu obrotowego, które interpretują wyniki. Testy te są przeznaczone do weryfikacji kalibracji ręcznych, elektrycznych i pneumatycznych wkrętaków dynamometrycznych i odżywek. Firmy, które polegają na narzędziach dynamometrycznych, mogą ograniczyć utratę produktu i odpowiedzialność za produkt poprzez regularne testowanie narzędzi z czujnikami momentu obrotowego. Utrzymując narzędzia dynamometryczne w kalibracji, firmy zmniejszają ryzyko uszkodzenia produktu przed lub po opuszczeniu fabryki przez produkt, zapobiegając nadmiernemu lub zbyt małemu dokręceniu elementów złącznych.
Różne typy czujników momentu obrotowego są najlepiej dostosowane do różnych narzędzi dynamometrycznych. Aby znaleźć idealny czujnik dla Twoich narzędzi, oto kilka informacji na temat trzech najbardziej popularnych typów czujników momentu obrotowego dostępnych obecnie: czujników reakcji na moment obrotowy, obrotowych czujników momentu obrotowego i czujników wkrętaka dynamometrycznego.
Czujniki reakcji na moment obrotowy są przeznaczone zarówno do pomiaru momentu obrotowego, jak i do kalibracji narzędzi dynamometrycznych. Bezpośrednio mierzą one moment obrotowy, który dane narzędzie stosuje w swoim przetworniku, zanim się zatrzyma. Ponieważ narzędzia dynamometryczne są zaprojektowane tak, aby ograniczyć ilość momentu obrotowego, który może być zastosowany przez ich użytkownika, testy mogą łatwo zweryfikować dokładność wyjścia narzędzia dynamometrycznego. Porównując zamierzony moment obrotowy wybrany na narzędziu z rzeczywistym momentem obrotowym zmierzonym przez czujnik reakcji, użytkownicy mogą zweryfikować, czy narzędzie działa prawidłowo.
Czujniki reakcji momentu obrotowego mogą być używane do pomiaru mocy wyjściowej ręcznych, elektrycznych i pneumatycznych narzędzi dynamometrycznych z napędem ciągłym. W celu zapewnienia prawidłowych odczytów, przy pomiarach elektronarzędzi należy stosować adaptery spustowe. Spadające adaptery kompensują uderzenia i nieregularne skoki wytwarzane przez elektronarzędzia.
Jako laboratoryjne przyrządy pomiarowe stosuje się również czujniki momentu obrotowego do weryfikacji narzędzi. Wszechstronny czujnik może być stosowany zarówno w laboratorium kalibracyjnym, jak i na hali produkcyjnej. Ponieważ czujnik momentu obrotowego może służyć do kalibracji szerokiej gamy narzędzi dynamometrycznych, jego zastosowanie rozszerza możliwości badawcze analizatora momentu obrotowego.
W zależności od wielkości, czujniki reakcji na moment obrotowy mogą mierzyć w szerokim zakresie wartości wyjściowych momentu obrotowego, od minusa do potęgi. Jednakże, niektóre aplikacje, w których występuje moment obrotowy, wymagają wysokiego stopnia szczegółowości w ekstremalnie niskich zakresach momentu obrotowego. Dla tych aplikacji preferowane są czujniki reakcji na niski moment obrotowy.
Czujniki momentu obrotowego są stosowane głównie do pomiaru mocy narzędzi elektrycznych, impulsowych i ciągłych narzędzi pneumatycznych. Czujniki momentu obrotowego są montowane w linii na sterowniku narzędzia. Narzędzie jest następnie używane do dokręcania elementu złącznego w reprezentatywnym złączu. Pozwala to użytkownikom na pomiar momentu obrotowego narzędzia w zależności od warunków tarcia i kątów, jakie występują w danej aplikacji zamocowania.
Jeżeli narzędzie z dołączonym czujnikiem momentu obrotowego i kąta obrotu jest używane do poluzowania śruby zamiast jej dokręcania, zapewnia to inny pomiar: moment zrywający tej śruby. Może to pomóc w badaniach i rozwoju produktu, jak również w weryfikacji jakości produktu.
Bezszczotkowe czujniki momentu obrotowego posiadają zaawansowane mechanizmy wewnętrzne, które nie opierają się na szczotkach. Zmniejsza to ilość potrzebnej im konserwacji i pozwala na dokładniejszy pomiar wyjściowego momentu obrotowego narzędzia impulsowego. Nie mogą one jednak mierzyć tak wysokich wartości momentu obrotowego, jak tradycyjne czujniki momentu obrotowego, które są preferowanym wyborem dla narzędzi o większej mocy. Zarówno bezszczotkowe, jak i tradycyjne czujniki momentu obrotowego posiadają opcje modeli momentowych i kątowych przeznaczonych do weryfikacji i pomiaru momentu obrotowego.
Czujniki momentu obrotowego wkrętaka są wykorzystywane przede wszystkim do oceny i weryfikacji momentu obrotowego elementów złącznych w ich połączeniach. Narzędzia te pomagają zapewnić jakość produktu, umożliwiając technikom weryfikację dokładności i powtarzalności znacznej liczby produktów. Proces ten może dać wgląd w kalibrację narzędzi, ponieważ wzrost liczby słabo dokręconych elementów złącznych wskazuje, że narzędzia mogą nie być wyosiowane.
Zamiast odsyłać produkty z powrotem przez linię w celu ponownej obróbki w przypadku stwierdzenia nieprawidłowego dokręcenia elementów złącznych, technicy mogą po prostu użyć czujnika wkrętaka do przyłożenia odpowiedniego momentu obrotowego. Obserwując moment obrotowy, który jest podawany na podłączonym analizatorze momentu obrotowego, technicy mogą dokładnie dokręcić śrubę, nad którą pracują.
Czujniki reakcji momentu obrotowego, czujniki momentu obrotowego i czujniki wkrętaka dynamometrycznego odgrywają ważną rolę w utrzymaniu jakości produktu w nowoczesnej produkcji. Wysokiej jakości czujniki momentu obrotowego łatwo łączą się z kompatybilnymi analizatorami momentu obrotowego, umożliwiając szybką konfigurację i łatwą obsługę. Inwestowanie w urządzenia do kalibracji momentu obrotowego, takie jak czujniki momentu obrotowego, pozwala firmom zaoszczędzić pieniądze poprzez zmniejszenie ilości utraconych produktów i zapobieganie kosztownym pozwom sądowym lub wycofywaniu produktów z rynku w związku z niewłaściwie dokręconymi elementami złącznymi.