Olej w moim jedzeniu? Przetwarzanie żywności, olej spożywczy i powietrze wolne od oleju

Udostępnij

W branży przetwórstwa spożywczego trzeba dokonać wyboru: czy do zasilania urządzenia wybrać sprężarkę z wtryskiem oleju, czy bezolejową? Poniżej przedstawiamy informacje na temat obu opcji.

Food Grade Oil: Czy można go bezpiecznie spożywać?

W przypadku wyboru sprężarki powietrza z wtryskiem oleju lub smarowanej olejem do pracy w przemyśle spożywczym konieczne jest stosowanie oleju spożywczego do smarowania sprężarki powietrza. Jednak olej spożywczy jest olejem mineralnym, pochodną ropy naftowej - co oznacza, że w przeciwieństwie do oliwy z oliwek lub oleju kokosowego nie jest przeznaczony do jedzenia, picia lub spożywania w inny sposób przez ludzi. W rzeczywistości, MSDS (arkusz danych bezpieczeństwa materiału) dla oleju spożywczego zauważa, że należy unikać kontaktu ze skórą i wdychania aerozolu, ponieważ mogą wystąpić poważne problemy zdrowotne. Należy regularnie utrzymywać właściwą filtrację, aby zapobiec przedostawaniu się tego oleju do dalszych etapów produkcji i zanieczyszczaniu produktu końcowego. Wszystko to należy wziąć pod uwagę, stosując sprężarkę z wtryskiem oleju w przemyśle spożywczym.

Dlaczego warto wybrać certyfikowane sprężarki bezolejowe?

Wybór kompresora powietrza bezolejowego eliminuje użycie jakiegokolwiek oleju z równania. Korzyści wynikające z zastosowania sprężonego powietrza klasy 0, w 100% wolnego od oleju w przetwórstwie spożywczym są następujące:

  • Uniknięcie konieczności stosowania oleju spożywczego
  • Oszczędność na stałych kosztach filtracji
  • Wydłużenie okresów międzykonserwacyjnych
  • Uniknięcie konieczności uzdatniania kondensatu
  • Uniknięcie ryzyka skażenia produktu końcowego

Oznacza to, że nie ma ryzyka utraty smaku lub jakości produktu, strat związanych z przestojem lub utraty reputacji firmy z powodu uszkodzonych produktów.

Opcje sprężarek bezolejowych

Atlas Copco oferuje wiele opcji sprężarek bezolejowych, w tym sprężarkę spiralną SF. Ogólne korzyści wynikające z zastosowania sprężarki SF to:

  • Cicha praca
  • Niewielkie rozmiary
  • Prosta konstrukcja
  • Wydłużone okresy międzyobsługowe

Jeśli chcesz poznać pełną ofertę bezolejowych sprężarek powietrza firmy Atlas Copco, kliknij tutaj.