Zasady działania sprężarki osiowej

Udostępnij

Sprężarki osiowe są rodzajem sprężarki dynamicznej. W przeciwieństwie do sprężarek wyporowych, sprężarki dynamiczne pracują pod stałym ciśnieniem i podlegają zmianom warunków zewnętrznych, takich jak temperatura na wlocie.

Jak sama nazwa wskazuje, sprężarki te mają przepływ osiowy; powietrze lub gaz przechodzi wzdłuż wału sprężarki przez rzędy obracających się i nieruchomych łopatek. Łopatki przekształcają energię kinetyczną w ciśnienie, a w celu zrównoważenia ciągu osiowego wbudowany jest bęben równoważący.

Sprężarki te są zwykle mniejsze i lżejsze niż ich odpowiedniki odśrodkowe, ale pracują z większymi prędkościami. Podobnie jak inne sprężarki dynamiczne, sprężarki osiowe są stosowane do stałych, dużych przepływów objętościowych przy umiarkowanym ciśnieniu, np. w systemach wentylacyjnych. Ze względu na dużą prędkość obrotową sprężarki osiowe dobrze sprawdzają się w połączeniu z turbinami gazowymi do wytwarzania energii elektrycznej i napędu samolotów.

Niezależnie od tego, czy jest to sprężarka wyporowa czy dynamiczna, wynikiem zawsze jest sprężone powietrze. Ale chociaż wszystkie sprężarki powietrza wytwarzają ten sam produkt końcowy, zasady działania poszczególnych konstrukcji znacznie się różnią. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z lokalnym przedstawicielem Atlas Copco!