Czy rozmieszczenie zbiorników powietrza ma znaczenie?

Udostępnij

Wszyscy wiemy, że prawidłowe dobranie wielkości zbiornika sprężonego powietrza jest kluczowym elementem utrzymania kosztów sprężonego powietrza na niskimpoziomie. Wybór zbyt małego zbiornika może być ryzykowny w przypadku nieoczekiwanych skoków zapotrzebowania, natomiast wybór zbyt dużego zbiornika może oznaczać stratę pieniędzy. Ale jeśli już się go ma, to skąd wiadomo, gdzie go umieścić?

Jeśli masz mniejszą sprężarkę montowaną na zbiorniku, zbiornik jest w nią wbudowany. Jeśli system jest większy i składa się z oddzielnych elementów, trudno jest określić, gdzie zbiornik powietrza będzie najbardziej efektywny. Istnieją dwa główne miejsca umieszczania zbiorników powietrza, a każde z nich ma unikalne zalety i wady.

1) Zbiorniki mokre

Niektórzy operatorzy instalują zbiornik powietrza przed osuszaczem sprężonego powietrza. Nazywa się to "zbiornikiem mokrym", ponieważ sprężone powietrze jest nadal nasycone wilgocią. Przesłanie sprężonego powietrza przez zbiornik mokry może zapewnić pewne chłodzenie promieniowe, usuwając kondensat i porwany olej. Ponieważ pozwala on na odprowadzenie wilgoci z powietrza, odciąża osuszacz sprężonego powietrza.

Zgodnie ze swoją nazwą, zbiorniki mokre są wypełnione powietrzem nasyconym. Może to stanowić problem w przypadku nagłego wzrostu zapotrzebowania. Jeśli zapotrzebowanie przekracza wydajność sprężarki i osuszacza, może dojść do przeciążenia osuszacza. Skutkuje to wysokim ciśnieniowym punktem rosy lub większą zawartością wody w powietrzu, co może spowodować uszkodzenie systemu lub odbiorów końcowych.

2) Odbiorniki suchego powietrza

Sprężone powietrze trafia do suchego odbiornika po przejściu przez osuszacz. Chociaż nie wspomaga to osuszacza poprzez wcześniejsze usunięcie kondensacji, ma swoje zalety. Każde nagłe zapotrzebowanie może być zaspokojone suchym powietrzem i nie obciąża niepotrzebnie osuszacza.

Najlepsze z obu światów

A zatem, czy operatorzy powinni stosować zbiornik powietrza mokrego czy suchego? Dlaczego nie oba? Umieszczenie zbiornika powietrza przed i za osuszaczem pozwala operatorom czerpać korzyści z przechowywania mokrego i suchego powietrza; zbiornik mokry przed osuszaczem zapewnia możliwość przechowywania sterowania i odprowadzania kondensatu, a drugi zbiornik suchego powietrza może zaspokoić nagłe zapotrzebowanie.

Zbiorniki sprężonego powietrza to kluczowe elementy systemów sprężonego powietrza, zapewniające magazynowanie, odprowadzanie kondensatu i modulację ciśnienia. Przyjrzyj się swojemu systemowi i zlokalizuj zbiorniki powietrza. Jeśli chcesz porozmawiać z kimś o dodaniu zbiornika powietrza do swojej konfiguracji, skonsultuj się z jednym z naszych ekspertów.

Czy używasz zbiornika mokrego, suchego, czy obu? Opowiedz nam o swojej konfiguracji w komentarzach poniżej!