Zrozumienie napędów o zmiennej częstotliwości, część III

Udostępnij

Jest to trzecia i ostatnia część naszej serii dotyczącej zrozumienia napędów o zmiennej częstotliwości i odpowiednich zastosowań; w tym artykule omówiono, dlaczego napędy o zmiennej częstotliwości nie są odpowiednie dla każdej sprężarki śrubowej. Jeśli przegapiłeś część I lub II serii, możesz przeczytać te artykuły tutaj: Zrozumienie napędów o zmiennej częstotliwości, część I, oraz Zrozumienie napędów o zmiennej częstotliwości, część II.

Dlaczego nie należy stosować napędów o zmiennej częstotliwości w każdej sprężarce śrubowej?

Napędy VFD nie są odpowiednie do każdego zastosowania sprężarek śrubowych. Ponieważ napięcie przed dotarciem do silnika musi być przesłane przez przemiennik, sprężarki VFD nie są tak wydajne jak sprężarki o stałej prędkości obrotowej przy 100-procentowym obciążeniu. W przypadku sprężarki o stałej prędkości obrotowej do silnika jest po prostu przesyłane napięcie przez rozrusznik, natomiast w przypadku sprężarki VFD występują pewne straty energii w postaci ciepła. Sprężarki o stałej prędkości idealnie nadają się do obciążenia podstawowego, które współpracuje ze sprężarką VFD i dostosowuje się do zmiennego zapotrzebowania systemu sprężonego powietrza.

Sprężarki powietrza są często instalowane w środowiskach brudnych, zapylonych, gorących i wilgotnych. Wiele napędów nie zostało pierwotnie zaprojektowanych z myślą o sprężarkach powietrza i dlatego nie są one przystosowane do pracy w takich środowiskach. Pył i zanieczyszczenia mogą przedostawać się do wentylatorów chłodzących napędu, powodując ich przegrzanie i awarię.

Wahające się źródła zasilania powodujące nierównowagę napięć lub spawarki indukcyjne, które wprowadzają zakłócenia elektromagnetyczne do sieci energetycznej zakładu, są również wrogami większości napędów sprężarek. Napędy te mogą ulec awarii i potencjalnie uszkodzić silnik sprężarki, co prowadzi do kosztownych napraw i wydłużenia czasu przestoju systemu sprężonego powietrza w zakładzie.

Czy istnieją rozwiązania dla trudnych warunków otoczenia i problemów z siecią energetyczną?

Napęd Neos firmy Atlas Copco, bazujący na wieloletnim doświadczeniu w dziedzinie technologii napędów o zmiennej prędkości obrotowej, został zaprojektowany tak, aby spełniał wyjątkowe wymagania momentu obrotowego sprężarki śrubowej i sprawdzał się w trudnych warunkach, w jakich są instalowane sprężarki. Napęd Neos jest przystosowany do pracy w warunkach zmiennych sieci energetycznych i hałasu występującego w fabrykach przemysłowych, bez awarii i konieczności resetowania. Posiada stopień ochrony IP5x, co oznacza, że kurz nie ma wpływu na działanie urządzenia, dzięki czemu sprężarki mogą być instalowane w zapylonym środowisku. Sprężarka Neos jest także przystosowana do montażu na zewnątrz pod zadaszeniem i do pracy w temperaturze do 122°F.

Firma Atlas Copco zaprojektowała napęd Neos specjalnie z myślą o sprężarkach powietrza i środowiskach, w których są one instalowane. Aby dowiedzieć się więcej na temat napędów o zmiennej częstotliwości, zapoznaj się z poniższymi artykułami lub po prostu wypełnij formularz zapytania ofertowego, a przedstawiciel firmy Atlas Copco wkrótce się z Tobą skontaktuje.