Jak sprawdzić, czy masz przeciek powietrza

Udostępnij

Wyciek powietrza w systemie sprężonego powietrza nie tylko wpływa na wydajność firmy, ale może również kosztować ją tysiące. Choć może się wydawać, że to niewiele, jeden ćwierćcalowy wyciek powietrza przy ciśnieniu 100 psi może kosztować ponad 2500 dolarów rocznie.

Istnieje wiele przyczyn wycieku, zawory nie zamykają się do końca, źle dopasowane połączenia, mikroskopijne szczeliny w rurach to tylko kilka miejsc, w których sprężone powietrze może uciec z systemu. Usunięcie tych nieszczelności może przynieść oszczędności i zwiększyć efektywność produkcji.

Skąd wiadomo, że mamy do czynienia z nieszczelnością? Jest kilka znaków ostrzegawczych, na które należy zwrócić uwagę. Możesz mieć przeciek, jeśli...

 1. Słyszysz go.
  Duże przecieki są słyszalne. Poświęć czas na przejrzenie swojego systemu co kilka miesięcy i posłuchaj, czy nie ma dużych przecieków. Takie wycieki są mniej powszechne niż niesłyszalne, ale powodują marnowanie dużej ilości sprężonego powietrza, a co za tym idzie - dużych pieniędzy.
 1. Sprężone powietrze traci się nawet wtedy, gdy się go nie używa.
  Jeśli zauważysz, że używasz sprężonego powietrza nawet wtedy, gdy jego końcowe zastosowania nie mają miejsca, to znaczy, że masz nieszczelność. Każda utrata powietrza w czasie, gdy sprężone powietrze nie jest używane, oznacza, że możesz mieć wiele małych nieszczelności przyczyniających się do utraty powietrza.
 1. Występują nietypowe straty ciśnienia.
  Czy zauważyłeś, że ciśnienie w Twoim systemie spadło? Czy zauważyłeś, że Twój system musi pracować ciężej, aby dostarczyć ten sam przepływ powietrza, który wcześniej zapewniał z łatwością? Może to oznaczać, że masz nieszczelność. Prawdopodobnie oznacza to wiele mniejszych przecieków, ale to wszystko się sumuje.
 1. Twój system rurowy ma więcej niż 5 lat
  Wykazano, że systemy, które mają więcej niż pięć lat, wykazują nieszczelności do 25 procent. Jeśli twój system rurowy jest przestarzały, rozważ modernizację do nowego, łatwego do zainstalowania systemu aluminiowego.

Czasami operatorzy zauważają niektóre z tych objawów, ale przypisują je słabej wydajności sprężarki, ale najbardziej prawdopodobnym sprawcą są nieszczelności. Zalecamy przejście przez system, ale jeśli wyciek jest niesłyszalny, wymagane jest ultradźwiękowe wykrywanie wycieków.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub nadal nie jesteś pewien, czy masz wyciek powietrza, skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów ds. sprężonego powietrza, aby zaplanować audyt sprężonego powietrza już dziś.