Czy nadszedł czas na modernizację systemu próżniowego?

Udostępnij

Jeśli chcesz zwiększyć efektywność energetyczną swojego zakładu, być może nadszedł czas na modernizację systemu próżniowego. Dostosowane do potrzeb rozwiązanie w zakresie zasilania próżniowego może nie tylko poprawić jakość produktu końcowego, ale także zapewnić niezawodne działanie i zwiększoną wydajność przy najniższych kosztach energii.

Konwencjonalny system próżniowy nie spełnia oczekiwań.

Kiedy zakład przetwórstwa drobiu zaczął planować dwie nowe linie produkcyjne, postanowił poszukać rozwiązania, które pomogłoby stworzyć produkt końcowy o wyższej jakości przy jednoczesnym zwiększeniu oszczędności energii. Tradycyjny system próżniowy stosowany obecnie w ubojni nie zapewniał pożądanego efektu końcowego.

W tradycyjnym systemie lejek był wypełniany przetwarzanymi częściami drobiu, które następnie były siłą wypychane z lejka za pomocą powietrza pod niskim ciśnieniem. Produkt był następnie transportowany przez sieć rur z dużą prędkością, co generowało ciepło i lekko gotowało część kurczaka, tak że nie wyglądała już świeżo. Ten typ systemu wykorzystuje również przerywaną pracę pompy, która zużywa dużą ilość energii i niepotrzebnie obciąża maszynę.

Zmodernizowany sprzęt próżniowy zwiększa wydajność i zapewnia lepszy produkt końcowy.

Aby zmniejszyć zużycie energii i obciążenie maszyn, w zakładzie zainstalowano trzy śrubowe pompy próżniowe Atlas Copco GV 1200 do delikatnego odsysania produktu w sposób ciągły, a nie przerywany. Te pompy próżniowe działają również na optymalnym poziomie energii - od 900 do 550 mbar lub od 100 do 450 mbar (wartość bezwzględna) - i ciszej niż inne systemy.

W zakładzie tej firmy dwie pompy GV zasilają cztery linie filetowania drobiu, podczas gdy trzecia pompa obsługuje maszyny do pakowania próżniowego. A ponieważ całym systemem można precyzyjnie sterować za pomocą programowania, zawory otwierają się tylko wtedy, gdy są potrzebne i wytwarzają tylko taki poziom podciśnienia, jaki jest wymagany w procesie produkcji.

W rezultacie system wymaga tylko około dwóch trzecich energii, której wymagają inne pompy.

We współczesnych zastosowaniach próżniowych, od zasilania przenośników taśmowych po pakowanie gotowych produktów, próżnia jest potężnym i niezbędnym narzędziem. Branże wymagające spójnego i wydajnego wytwarzania próżni obejmują przetwarzanie żywności, drukowanie, tworzywa sztuczne, pakowanie, obróbkę drewna, butelkowanie i puszkowanie. Nawet placówki medyczne, warsztaty i laboratoria inżynieryjne mają wiele zastosowań wykorzystujących próżnię.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zastosowaniach przemysłowych, które mogą skorzystać na modernizacji systemu próżniowego, odwiedź stronę internetową Atlas Copco Vacuum Systems lub skontaktuj się z nami. Jeśli chcesz regularnie otrzymywać porady i artykuły na temat sprężonego powietrza, zasubskrybuj naszą cotygodniową wiadomość e-mail z podsumowaniem.

Mogą Cię również zainteresować następujące posty:

  • Przygotowanie systemu sprężonego powietrza do niskich temperatur
  • 6 technologii, dzięki którym osuszacze adsorpcyjne są bardziej energooszczędne
  • Jak lepiej zrozumieć system sprężonego powietrza dzięki danym dotyczącym wydajności