Ach, lato. Ciepła pogoda, słońce i odwodnienie? Chociaż letnie miesiące mogą być wspaniałe, istnieją środki ostrożności, które powinny pojawić się wraz z rosnącymi temperaturami, zwłaszcza jeśli pracujesz ze sprężarkami powietrza.
Choroba cieplna może przydarzyć się każdemu w wyniku środowiskowych lub osobistych czynników ryzyka. Stosuj się do tych prostych wskazówek, aby zachować zdrowie w pracy:
- Słyszałeś to milion razy, ale to prawda. Pij wodę i to dużo. Oznacza to przynajmniej jeden kubek co 15-20 minut. Jeśli pracujesz w gorącym pomieszczeniu ze zbyt słabą wentylacją, nie pracuj z powodu odwodnienia.
- Zrób sobie przerwę. Praca jest ważna, ale tak samo ważne jest Twoje zdrowie. Spędź trochę czasu w cieniu lub chłodnym miejscu i z dala od słońca, zwłaszcza jeśli pracujesz gdzieś, jak sklep motoryzacyjny bez klimatyzacji. Pozwoli to Twojemu organizmowi na ochłodzenie i odpoczynek.
- Pracujesz na budowie w bezpośrednim świetle słonecznym? Przykryj się i użyj kremu z filtrem. Chociaż słońce jest doskonałym źródłem witaminy D, ważne jest, aby monitorować ekspozycję na promieniowanie UV. Pamiętaj, że promienie UV są najbardziej intensywne między godziną 10 a 16.
Nie lekceważ objawów choroby cieplnej. Dowiedz się o niebezpiecznych znakach ostrzegawczych, na które należy zwrócić uwagę:
Znaki ostrzegawcze wyczerpania cieplnego:
- Omdlenia lub zawroty głowy
- Pocą się nadmiernie
- Skóra staje się blada i chłodna w dotyku/ mętna
- Mdłości lub wymioty
- Puls jest szybki, ale słaby
- Skurcze mięśni
Jeśli doświadczasz wyczerpania cieplnego, odpocznij w chłodnym miejscu, zastosuj zimny okład lub weź chłodny prysznic i pij duże ilości wody.
Objawy ostrzegawcze udaru cieplnego:
- Intensywny, pulsujący ból głowy
- Brak potu
- Skóra jest czerwona, gorąca i sucha
- Temperatura ciała wzrasta powyżej 103°.
- Mdłości lub wymioty
- Szybkie i silne tętno
- Utrata przytomności
Jeśli opiekujesz się osobą, która doznała udaru cieplnego, natychmiast zadzwoń pod numer 9-1-1 i postaraj się ją jak najszybciej ochłodzić.
Jak Ty i Twój zespół zachowujecie bezpieczeństwo tego lata? Daj nam znać w komentarzach poniżej. Upewnij się, że nigdy nie przegapisz żadnego wpisu, subskrybując nasz cotygodniowy newsletter.