Pokonaj upał: Letnie porady dotyczące oszczędzania energii

Udostępnij

Wierzcie lub nie, ale lato jest tuż za rogiem. Oprócz plażowania i wygrzewania się na słońcu, nadszedł również czas, aby zacząć przygotowywać swój zakład do letnich upałów. Często myślimy o wyposażeniu naszych obiektów na chłodniejsze miesiące, ale równie ważne jest rozważenie konserwacji sprężarek przed nadejściem letnich upałów. Przy gorącej i wilgotnej pogodzie obciążenie sprężarek może łatwo osiągnąć maksymalny poziom i spowodować wzrost zużycia energii.

Utrzymanie konserwacji jako priorytetu pomoże zapewnić mniej przestojów i strat energii. Oto kilka wskazówek, jak przygotować system sprężarek do lata:

  1. Sprawdź, czy dreny są w dobrym stanie roboczym. Wyższa wilgotność latem powoduje powstawanie większej ilości kondensatu, a dreny będą musiały poradzić sobie z dodatkowym przepływem wody.
  2. Usuń gruz i oczyść zatkane chłodnice, aby zapobiec przegrzaniu sprężarek.
  3. Wyczyść lub wymień filtry sprężarek. Brudne filtry powodują spadki ciśnienia, ale czyste filtry zmniejszą zużycie energii i sprawią, że sprężarki będą pracować chłodniej.
  4. Właściwa wentylacja pomieszczenia sprężarki. Szczególnie w miesiącach letnich ważne jest, aby gorące powietrze było odprowadzane na zewnątrz lub z dala od pomieszczenia sprężarki za pomocą kanałów i otworów wentylacyjnych.
  5. Jeśli w systemie pracuje sprężarka chłodzona wodą, należy wyregulować ciśnienie, przepływ i temperaturę wody doprowadzanej do sprężarki, aby uniknąć jej przegrzania.

Zalecenia dotyczące procesów w danym zakładzie należy zawsze konsultować ze specjalistą od sprężonego powietrza.