Historia koni mechanicznych

Udostępnij

Jaka jest pierwsza rzecz, która przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz słowo "koń mechaniczny"? Supermoc przemiany w konia? Zdolność do telepatycznego porozumiewania się z kucykami? Żadne z powyższych? W porządku. Jeśli jesteś podobny do większości ludzi, od razu pomyślisz o silniku samochodowym lub innej maszynie, i nie bez powodu: moc jest miarą tego, ile pracy może wykonać maszyna w danym okresie czasu. Ale jak doszło do tego, że moc stała się standardową miarą?

Do połowy XVIII wieku większość wymagających prac wymagała koni. Wraz z pojawieniem się silnika parowego maszyny zaczęły zastępować konie w różnych zadaniach. Jednak wielu ludzi sprzeciwiało się tej zmianie, sceptycznie podchodząc do wydajności nowych maszyn. Wynalazca James Watt wiedział o tym i wykorzystał to, wprowadzając na rynek swój ulepszony silnik parowy.

Watt zauważył, że ludzie niechętnie przyjmują nową technologię, i postanowił porównać ją z końmi, do których potencjalni nabywcy mogliby się odnieść. Zamiast jednak dokładnie określić, ile mocy naprawdę wytwarza koń, dokonał szacunków. Watt przypuszczał, że kucyk może podnieść średnio 220 funtów (funtów siły) na 100 stóp na minutę (220 funtów x 100 stóp/min = 22 000 funtów x stóp/min). Na tej podstawie ekstrapolował, że koń może unieść o 50% więcej niż kucyk, co dało szacunkową moc konia, czyli horsepower, na poziomie 33 000 lbf x ft./min.

Niezależnie od tego, jak dokładne były jego pomiary (niektórzy sąsiedzi nie zgadzali się z nimi, ponieważ żaden koń nie byłby w stanie utrzymać takiego poziomu wysiłku przez dłuższy czas), porównanie było skuteczne, a termin przyjął się na stałe.

Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów pomiaru mocy, w tym moc hamowania, moc wskazana i moc elektryczna, stosowana w różnych zastosowaniach elektrycznych i hydraulicznych. Dwa najbardziej rozpowszechnione typy mierzą moc elektryczną: moc imperialną (zwaną też mechaniczną) i moc metryczną.

Różnica między tymi dwiema miarami jest bardzo niewielka. Moc metryczna wynosi 75 m kgf/s, co odpowiada 735,49875 watów. Z drugiej strony, moc imperialna wynosi dokładnie 746 watów. Chociaż wat jest jednostką miary mocy w układzie SI, ilość mocy wytwarzanej przez większość dużych maszyn jest tak duża, że jej stosowanie jest niepraktyczne.

Wybierając sprężarkę powietrza, należy upewnić się, że moc znamionowa odpowiada danemu zastosowaniu; wytwarzanie zbyt dużej ilości powietrza może być tak samo szkodliwe dla systemu, jak wytwarzanie zbyt małej ilości. Nie jesteś pewien, jakiej mocy sprężarki potrzebujesz? Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów!

Chcesz poznać więcej faktów, spostrzeżeń i wskazówek? Zapisz się do naszego miesięcznego biuletynu, aby otrzymywać najnowsze artykuły prosto do swojej skrzynki pocztowej.