Przewodnik doboru śrubokrętów z mikromomentem obrotowym do produkcji elektroniki

Udostępnij

Odrobina momentu obrotowego jest bardzo ważna w świecie produkcji elektroniki. Postępująca miniaturyzacja komponentów spowodowała, że do łączenia produktów elektronicznych stosuje się coraz mniejsze śruby. Jednocześnie, krytyczna potrzeba zapewnienia odpowiedniej wartości momentu obrotowego pozostaje niezmieniona. Zbyt mocne dokręcenie śrub może prowadzić do deformacji lub zniszczenia produktów lub produktów, które zawodzą pod wpływem naprężeń. I odwrotnie, niedostateczne dokręcenie śrub może spowodować ich poluzowanie podczas pracy produktu. Każda z tych sytuacji stanowi problem w elektronice użytkowej, gdzie niezawodność produktu ma znaczący wpływ na reputację firmy. Może to być ogromny problem w krytycznych zespołach elektronicznych, takich jak systemy nawigacyjne w samolotach o wysokiej wydajności, samochodach i obrabiarkach, gdzie awaria produktu może spowodować poważne obrażenia lub śmierć. W związku z tym producenci elektroniki muszą znaleźć i stosować odpowiednie narzędzia, aby uzyskać dokładną wartość momentu obrotowego, jakiej wymagają ich produkty.

Narzędzia dynamometryczne są dostępne w wielu rozmiarach, a nie wszystkie nadają się do montażu elektroniki. Jak zdrowy rozsądek pozwala, im mniejszy jest łącznik, tym mniejszy moment obrotowy będzie potrzebny do prawidłowego trzymania. W przypadku bardzo małych i mikroskopijnych elementów złącznych, konieczne jest znalezienie narzędzi, które dokładnie dostarczają bardzo małe ilości momentu obrotowego. Chociaż dokładny zakres, który będzie potrzebny zależy od szczególnych atrybutów elementów złącznych i podłoża, z którym pracujesz, jako ogólna zasada kciuka, narzędzia dynamometryczne dla elektroniki będą produkować ilości momentu obrotowego mierzone w uncjach calowych. Uncje calowe są jedną z wielu jednostek używanych do pomiaru wartości momentu obrotowego. Moment obrotowy jest miarą siły promieniowej. Pierwsza jednostka, uncje, odnosi się do wielkości przyłożonej siły. Druga jednostka, cale, odnosi się do odległości od śruby do punktu, w którym siła jest stosowana. Obie jednostki wpływają na rzeczywistą ilość dostarczonej siły, ponieważ siła w punkcie przyłożenia jest mnożona przez odległość od śruby. Im większa odległość od śruby, tym większa siła jest faktycznie stosowana. Tak więc, narzędzie dynamometryczne mierzone w funtostopach dostarczy znacznie więcej siły niż takie mierzone w uncjach calowych, a prawie na pewno zbyt dużo siły dla miniaturowych elementów złącznych stosowanych w elektronice.

Producenci poszukujący narzędzi, które działają z minimalną siłą wymaganą w montażu elektroniki, mają wiele możliwości. Ponieważ prawidłowe specyfikacje momentu obrotowego są tak wąskie, szczególnie ważne jest stosowanie narzędzi, które mechanicznie zapobiegają stosowaniu przez operatorów zbyt dużej siły. Wybór odpowiedniego narzędzia lub zestawu narzędzi dla danej operacji będzie zależał od konkretnych potrzeb. Do najlepszych opcji należą:

Wstępnie ustawione wkrętaki ręczne są idealne do operacji montażowych, w których pracownicy muszą wielokrotnie przykręcać te same śruby. Użycie wstępnie ustawionego wkrętaka gwarantuje, że operatorzy nie będą przypadkowo przekręcać narzędzia zbyt daleko i nie zastosują zbyt dużego momentu obrotowego. Zmniejsza to również prawdopodobieństwo, że operator przez pomyłkę dokręci śruby z niewłaściwym momentem obrotowym. Niektóre wkrętaki nastawne posiadają również certyfikat pomieszczeń czystych, co czyni je idealnymi do delikatnych elementów, które nie mogą być narażone na działanie cząstek stałych unoszących się w powietrzu. Wkrętaki regulowane, podobnie jak wkrętaki nastawne, w sposób mechaniczny zapobiegają zbyt dużemu przekręceniu śruby przez operatora. Ponieważ można je łatwo ustawić tak, aby zapewniały wiele różnych wartości momentu obrotowego, narzędzia te są najlepsze do operacji, w których operatorzy dokręcają różne rodzaje śrub. W takich zastosowaniach, możliwość zewnętrznego przełączania wartości momentu obrotowego może zaoszczędzić znaczną ilość czasu w porównaniu z wkrętakami z ustawieniem wstępnym. Zwiększa to jednak ryzyko popełnienia błędu, ponieważ operatorzy mogą przez pomyłkę użyć narzędzia z niewłaściwym ustawieniem. W przypadku stosowania wkrętaków nastawnych do montażu podzespołów o znaczeniu krytycznym, konieczne może być wprowadzenie dodatkowych warstw kontroli jakości. Wkrętaki elektryczne są idealnym rozwiązaniem w przypadku montażu wielkoseryjnego, w którym liczy się szybkość. Narzędzia te mogą być obsługiwane przez pracowników montażowych lub zautomatyzowane za pomocą sterowników prądu stałego lub liczników śrub. W obu przypadkach zwiększają one precyzję i powtarzalność procesu montażu. W przypadku operacji, w których wyładowania elektrostatyczne stanowią problem, narzędzia ESD są najlepszym sposobem zapobiegania uszkodzeniom spowodowanym przez wstrząsy elektrostatyczne. W przypadku użycia z narzędziami do kontroli DC lub licznikami śrub, są one również w stanie zapewnić dużą przejrzystość procesu produkcyjnego dla celów kontroli jakości. Ponieważ wyposażenie zakładu produkcyjnego we wkrętaki elektryczne wymaga większych nakładów kapitałowych niż w przypadku narzędzi ręcznych, narzędzia te najlepiej sprawdzają się w operacjach, w których dodatkowa prędkość, jaką zapewniają, może przynieść zwrot z inwestycji w postaci zwiększonego wolumenu. Żadne dwa produkty i żadne dwa procesy montażowe nie są dokładnie takie same, a każdy z nich będzie najlepiej obsługiwany przez inny zestaw narzędzi. Określając zakres momentu obrotowego, który trzeba dostarczyć i szczególne potrzeby procesu, będzie można znaleźć narzędzia odpowiednie dla Ciebie.