Narzędzia budowlane - piła ręczna, wskazówki dotyczące wyboru

Udostępnij

Nie jest tajemnicą, że jakość i wyniki pracy zależą od właściwego narzędzia budowlanego. Ten artykuł dotyczy pił ręcznych i tego, jak wybrać właściwą piłę.

Tego typu narzędzie znajduje szerokie zastosowanie w pracach budowlanych i remontowych. Istnieje kilka odmian pił ręcznych, różnią się one zarówno przeznaczeniem, jak i kształtem oraz wielkością.

Wymieńmy główne i najbardziej popularne rodzaje tych narzędzi:

- Piła do płyt gipsowo-kartonowych;

- Piła do drewna (przeznaczona do cięć prostych);

- Piła do betonu;

- Układanka;

- Piła do metalu;

- I piłę tarczową.

Eksperci z branży budowlanej zdecydowanie zalecają używanie narzędzia wyłącznie zgodnie z jego przeznaczeniem. W życiu codziennym nie będziemy nabierać wody z garnka widelcem, a przy pracach budowlanych nie powinniśmy piłować laminatu piłą do betonu.

Jeśli już zdecydowałeś, jakiego rodzaju narzędzia potrzebujesz, możesz rozważyć następujące kwestie:

1.z jakiej stali wykonana jest piła.

Obecnie najlepszym materiałem jest stal zimna lub stopowa. Jego wysoki poziom twardości, elastyczności i trwałości może być zwiększony dzięki specjalnej powłoce teflonowej, która chroni narzędzie przed korozją i zmniejsza tarcie podczas cięcia.

2. Rodzaj zębów piły.

Zęby mogą być hartowane lub konwencjonalne. Hartowane zęby są pięciokrotnie twardsze niż zęby konwencjonalne. Gwarantuje się, że nie stępią się mimo wieloletniego użytkowania. Warto też wspomnieć o ich głównej wadzie: stwardniałych zębów nie da się ponownie naostrzyć. Bardzo łatwo jest odróżnić ząb zwykły od utwardzonego: utwardzony metal charakteryzuje się czarnym kolorem.

3. Właściwości materiału, z którym będziesz pracować.

Należy pamiętać, że hartowane zęby są bardziej odpowiednie do surowego lub twardego drewna. W przypadku miękkich gatunków drewna eksperci zalecają stosowanie brzeszczotów ze zwykłymi zębami, które można łatwo naostrzyć za pomocą pilnika.

4. Wielkość przyszłych przedmiotów obrabianych w tym materiale.

W zależności od wielkości części lub obrabianych przedmiotów wybierana jest piła ręczna o określonej liczbie zębów na cal ostrza, czyli 25,4 mm. Ten parametr narzędzia nazywany jest "skokiem" i oznaczany jest angielskimi literami "TPI". Podziałka jest obliczana przez producenta i podawana w momencie sprzedaży.

Do cięcia dużych elementów używa się piły ręcznej o podziałce 3-6 TPI. Odpowiednio, 7-9 nadaje się do średniej wielkości przedmiotów, a 9-15 do małych lub cienkich przedmiotów i elementów dekoracyjnych.

Tak więc, to były podstawowe parametry, przez które należy wybrać ręczne piły do metalu. Wygoda uchwytu, obecność skali na ostrzu (do prac stolarskich) i obecność specjalnej osłony ochronnej może również pomóc w podjęciu decyzji o zakupie. Te dodatkowe funkcje zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o bezpieczeństwie i komforcie człowieka.