Kompendium wiedzy na temat młotków

Udostępnij

Jaki młotek wybraćOsoby, które zastanawiają się nad wyborem idealnego młotka, nie mają podstaw do niepokoju. W sprzedaży dostępnych jest wiele narzędzi tego typu, każde może mieć przy tym zastosowanie podczas wykonywania nieco innych prac. Młotki spotykamy przy tym nie tylko na budowie oraz w warsztacie, ale również w niemal każdym gospodarstwie domowym, a wśród tych, które cieszą się największą popularnością wypada wymienić nie tylko młotki ślusarskie, ale również młotki budowlane. W sprzedaży zawsze dostępne są przy tym modele specjalistyczne, które wykorzystuje się podczas wykonywania mniej typowych prac. Ich najbardziej klasyczne wykorzystanie polega na wbijaniu gwoździ, okazuje się jednak, że nie wyczerpuje to ich możliwości. Młotki są też wykorzystywane wtedy, gdy pojawia się konieczność pobijania dłut ciesielskich, mogą jednak przydać się i wtedy, gdy należy zdecydować się na zbijanie resztek zaprawy z cegieł.

Obuchy zdecydowanej większości młotków to elementy składowe, producenci dokładają przy tym starań, aby niezmiennie była to stal bardzo wysokiej jakości. Okazuje się jednak, że w pewnych okolicznościach znacznie lepiej sprawdzają się metale miękkie, tworzywa sztuczne, drewno i guma. W takim przypadku obuch nie tylko nie stanowi zagrożenia dla samego dłuta, ale również przyczynia się do tego, że powierzchnia objęta pracami nie zostanie uszkodzona w przypadkowy sposób. Okazuje się zresztą, że budowa obucha wcale nie musi być jednolita, jeśli więc przyjrzymy się niektórym młotkom z pewnością dostrzeżemy, że często obuch może pełnić w nich funkcję obcęgów. Niestety, choć wydaje się on banalny, coraz częściej możemy przekonać się o tym, że zakup młotka wcale nie jest prosty. Wiele osób zapomina przy tym, jak duże znaczenie ma jakość tego rodzaju uszkodzenia. Niestety, przeoczenie może być w takim wypadku brzemienne w skutki, to właśnie ona wpływa bowiem na poziom naszego bezpieczeństwa. O tym, jak poważnym zagrożeniem jest wykorzystywanie narzędzi o obniżonej wartości najlepiej świadczy to, że niefrasobliwość tego rodzaju kończyła się już wypadkami śmiertelnymi.

Wybór młotkaWarto więc pamiętać o tym, że na obuchu młotka w sposób trwały musi być odciśnięte logo producenta, jeśli więc logotyp nie pojawia się albo jest umieszczony wyłącznie w postaci nalepki, można domniemać, że mamy do czynienia z narzędziem, w przypadku którego zalecane jest zachowanie szczególnych środków ostrożności. Gdy przyglądamy się narzędziom, które w szczególny sposób nas zainteresowały, powinniśmy upewnić się również, na ile trwały jest obuch, przesądza to bowiem o wytrzymałości młotka jako całości.