Jak wybrać właściwy inwerter spawalniczy dla domu: który jest najlepszy

Udostępnij

Historia urządzeń spawalniczych nie jest tak stara, jak mogłoby się niektórym wydawać. Jednak w tym krótkim okresie jednego niepełnego wieku, technologia spawania elektrycznego nie tylko się rozwinęła, ale przerosła samą siebie. Elektronika i nowe układy energoelektroniczne poczyniły takie postępy. Przykładem tego jest spawarka inwertorowa.

  • Maska spawalnicza Chameleon: jak wybrać
  • Spawanie inwertorowe dla początkujących
  • Spawanie inwertorowe DIY: schematy
  • Spawarka półautomatyczna: którą wybrać

Treść artykułu:

  • 1 Zasada działania + (Wideo)
  • 2 Inwerter dla majsterkowiczów + (wideo)
  • 3 Funkcje dodatkowe i ich krótkie opisy
  • 4 Typ falownika + (Wideo)
  • 5 Przegląd producentów
  • 6 Najlepsze modele w swojej kategorii cenowej
  • 7 Na co zwracać uwagę przy wyborze + (wideo)

Jak to działa + (wideo)

Wiemy, że łuk elektryczny powstaje, gdy elektroda spawalnicza styka się z przeciwległym stykiem. Łuk, w zależności od natężenia prądu, może spawać metalowe części lub ciąć. Zasada ta nie uległa zmianie. Zmieniło się jedynie podejście do organizacji łuku, kontroli łuku i poprawy jakości spawania.

Nie jest trudno uzyskać łuk elektryczny poprzez zastosowanie transformatora step-down o dużej mocy i wykorzystanie prądu uzwojenia wtórnego. Ale ogromne transformatory, zwłaszcza do profesjonalnego spawania, są już dawno przestarzałe.

Niezawodny robotnik został zastąpiony przez spawarki inwertorowe. Zaletą typu inwerterowego jest wielokrotna konwersja energii elektrycznej. Najpierw prąd sieciowy jest prostowany, a pozostały przebieg sinusoidalny jest wygładzany przez filtry. Wyprostowany i wygładzony prąd trafia do falownika, gdzie jest podwyższany do częstotliwości 20-50 kHz.

Zaletą jest to, że napięcie wysokiej częstotliwości ma znacznie wyższy współczynnik transformacji. Nie zmieniając zasady działania transformatora, otrzymujemy na wyjściu prąd o natężeniu do kilkuset amperów. Następnie jest ono przepuszczane przez prostownik i w tej postaci podawane do elektrody spawalniczej.

Ale to nie wszystko. W przypadku przetwornika napięcia istnieje dodatkowa możliwość sterowania natężeniem prądu w określonych punktach pracy. Odbywa się to automatycznie. Odbywa się to ręcznie, poprzez dostosowanie natężenia prądu do grubości metalu i wybranej elektrody.

W obecnej fazie spawarek inwertorowych różnica polega na funkcjonalności urządzenia. Cechy te wpływają na wydajność maszyny i jej wartość.

Inwerter dla domowego warsztatu + (Wideo)

Niezawodność inwertera spawalniczego zależy w dużej mierze od komponentów elektronicznych. Producent stara się tworzyć urządzenia dla szerokiego grona odbiorców i to zmusza go do umieszczania w układzie tanich komponentów, które nie mają wysokiej niezawodności.

Spawanie inwertorowe jest stosowane na co dzień. Jest to uzasadnione żądanie. Maszyny te są kupowane do małych domków, garaży i innych potrzeb domowych. Jednak właściwie oceniając możliwości takiej maszyny, starajmy się jej nie przeciążać. W takim oszczędnym trybie niedrogi inwertor spawalniczy jest w stanie wykonać powierzoną pracę z doskonałą jakością.

Istnieje możliwość wyboru takiego urządzenia dla siebie. Najważniejsze jest ustalenie listy prac. Na przykład, grubość metalu, który ma być spawany. Dla różnych grubości metalu wybierane są elektrody o określonej grubości, a każda elektroda wymaga określonej ilości prądu do ogrzania.

Do spawania metali od 1 do 10 mm jest całkiem odpowiedni inwertor o znamionowym maksymalnym prądzie do 250 A. W tym zakresie grubości metalu, można wybrać średnicę i rodzaj elektrody, co będzie miało odzwierciedlenie w wartości prądu używanego do ogrzewania.

Cena takich maszyn jest stosunkowo przystępna. Jest to oczywiście wyższy koszt niż zwykła maszyna transformatorowa, ale warto.

Wiele stron internetowych specjalizuje się w sprzedaży sprzętu spawalniczego. W dziale falowników domowych, obok listy próbek i ich danych technicznych, znajdują się również opinie klientów. Jest to również dobra pomoc przy dokonywaniu wyboru.

Specyfikacje techniczne spawarek zawierają dane, na które zdecydowanie należy zwrócić uwagę. Określają one:

  • Typ urządzenia;
  • Zakres prądu spawania w amperach;
  • Średnice stosowanych elektrod spawalniczych;
  • SKUTECZNOŚĆ (%);
  • Maksymalny pobór mocy;
  • Istnienie funkcjonalnych dodatków;
  • Waga i wymiary.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na typ urządzenia. W naszym przypadku jest to typ MMA. Jest to oznaczenie urządzenia do ręcznego spawania elektrodą zwykłych gatunków metali. Może mieć /TIG, co oznacza, że możemy pracować pod warstwą gazu obojętnego. Nie zawsze jest to jednak konieczne w przypadku warsztatu domowego.

Kolejnym ważnym punktem jest minimalny i maksymalny prąd spawania. W warsztacie domowym 200 amperów może być wystarczające. Nie wszystkie maszyny są w stanie wytrzymać te wartości. Jeśli sprawdzisz prąd wyjściowy, żadna z przetwornic nie dostarczy np. 200 A do zainstalowanego obciążenia.

Aby zrekompensować tę niską wartość, należy zakupić falownik o wyższym prądzie spawania. Maksymalna wartość 250A daje pewność, że praca jest wykonywana. Rezerwa prądowa zmniejszy obciążenie elementów mocy wyjściowej urządzenia.

Średnice elektrod spawalniczych są określone na podstawie podanego zakresu prądu spawania. Elektroda o określonej średnicy wymaga innego natężenia prądu. Ogólnie rzecz biorąc, do tych maszyn zalecane są elektrody o średnicy pomiędzy 1,6 mm a 4,0 mm. Możesz określić dokładniej w procesie.

Jeśli parametr efektywności wydaje Ci się nudny, to wcale tak nie jest. Procent sprawności odpowiada proporcji czasu pracy. A to jest bardzo ważne, aby wiedzieć, aby nie uszkodzić urządzenia. Po nieprzerwanej pracy z maksymalnym natężeniem prądu przez czas określony w instrukcji, należy zrobić przerwę w pracy urządzenia. Następnie kontynuuj pracę.

Jeśli podana jest wartość sprawności 80%, oznacza to, że po 4 minutach ciągłej pracy falownik musi być chłodzony przez 1 minutę.

Maksymalny pobór prądu musi zostać uwzględniony podczas instalowania skrzynek bezpiecznikowych, przez które będzie zasilany falownik. Jeśli wyłączniki nie są zaprojektowane dla tej mocy, może dojść do zadziałania. Ma to negatywny wpływ na wydajność przetwornicy.

Lista funkcjonalnych dodatków zwykle wskazuje na obecność wbudowanych funkcji gorącego startu, elektrody zapobiegającej przywieraniu i wymuszania łuku. Obecność takiej funkcjonalności można sprawdzić tylko w działaniu, ale z pewnym doświadczeniem.

Waga i wymiary mogą być najmniejszym zmartwieniem, ale jeśli masz do wyboru kilka modeli, lżejszy jest lepszy.

Cechy opcjonalne i ich krótka charakterystyka

Tej funkcjonalności nie da się przetestować w sklepie. Musisz włączyć urządzenie i rozpocząć spawanie metalu. Trzeba jednak wiedzieć o ich istnieniu. Ponieważ ułatwiają one pracę. Trzy najczęściej występujące funkcje to:

  • Hot-start;
  • Anti-stick - zapobiegający przywieraniu;
  • Arc-force - do wymuszania łuku.

Funkcje te są bardzo dobre dla początkujących spawaczy. Bez nich zajęłoby trochę czasu, aby się w tym połapać. Dla profesjonalistów te funkcje są również bardzo przydatne.

Gorący start to funkcja, której bardzo brakuje podczas pracy ze spawarką transformatorową. Dopiero tam zimna elektroda musi być kilkakrotnie uderzona w metal, aby zapłonął łuk. Z drugiej strony, spawarka inwertorowa automatycznie zwiększa natężenie prądu na elektrodzie przy pierwszym dotknięciu. W rezultacie łuk jest stabilny, a prąd jest ustawiony na wybranej pozycji, gdy łuk się zaczyna.

Każdy spawacz, a nawet obserwator procesu spawania wie, czym jest przyklejanie się elektrody. W rezultacie elektroda wygina się i odpryskuje przy próbie jej oderwania. Powoduje to przeciążenie spawacza, sieci i nerwów.

W inwertorze jest to prawie całkowicie wyeliminowane dzięki automatycznej regulacji prądu spawania. W czasie przyklejania zmniejsza się natężenie prądu, dzięki czemu można go bezboleśnie oderwać od metalu. Po zerwaniu prąd jest przywracany do normy i można kontynuować pracę.

Wymuszenie łuku zapobiega zakleszczeniu w momencie oderwania się kropli stopionej elektrody od głównej części elektrody. Powoduje to często efekt sklejania, ponieważ długość szczeliny łuku zmniejsza się. Funkcja ta nie jest jeszcze dostępna we wszystkich modelach, ale jej obecność zapobiega rozpryskiwaniu się metalu. Powierzchnia metalu pozostaje czysta, bez rozpryskujących się kropelek metalu.

Aby uniknąć awarii przetwornicy, w układzie uwzględniono kontrolę temperatury. Gdy tylko temperatura osiągnie wartość zadaną, falownik przełącza się na tryb pracy bez obciążenia. Trzeba będzie poczekać, aż wentylator przedmucha przegrzane elementy obwodu.

Dodatkową funkcją jest możliwość podłączenia podajnika drutu. Maszyna staje się półautomatem, który może być używany do spawania cienkich metali. Wymagałoby to jednak dodatkowej butli z dwutlenkiem węgla, ale jeśli jest to konieczne, to dlaczego nie?

Należy zaznaczyć, że wszystkie maszyny inwertorowe pracują z dowolnymi elektrodami. Taka wszystkożerność jest niesamowita. Czy elektrody są na prąd zmienny czy stały - przetwornicy to nie obchodzi. Równie dobrze spawa surówkę i metale nieżelazne.

Rodzaje spawarek inwertorowych + (Wideo)

Inwertery w zależności od zastosowanego komponentu dzielą się na technologie MASFET i IGBT. Technologia IGBT jest najnowocześniejsza, dzięki czemu maszyny są bardzo kompaktowe i wytrzymałe.

Według rodzaju spawania, najbardziej powszechne jest MMA, które jest używane do spawania ręcznego z pojedynczą elektrodą. Wyjściem tej maszyny jest prąd stały, który może spawać metali żelaznych, żeliwa i metali nieżelaznych.

Czasami typ MMA jest łączony z typem TIG. Spawarka jest oznaczona jako MMA/TIG. Ten typ inwertera umożliwia spawanie specjalnym drutem spawalniczym z gazem poduszkowym. Jako gaz stosowany jest gaz obojętny. Napęd linowy należy zakupić oddzielnie. Dzięki temu wyposażeniu możliwe jest spawanie cienkich metali i stali nierdzewnej.

Do profesjonalnej pracy dostępne są jednak półautomatyczne przetwornice z napędem podawania drutu. Podawanie drutu jest regulowane, podobnie jak podawanie gazu obojętnego. Profesjonalne półautomatyczne maszyny wykorzystują argon i dwutlenek węgla. Są one oznaczone jako MAG dla dwutlenku węgla i MIG dla argonu.

Przegląd producentów

Do liderów w produkcji wysokiej jakości spawarek inwertorowych można zaliczyć:

  • Francja;
  • Niemcy;
  • Włochy;
  • Chiny;
  • Rosja.

Popularne stały się falowniki francuskiej firmy GYS. Ich falowniki są udoskonalane w zależności od pojawiania się nowych komponentów. Są one niezawodne i zapewniają długi czas pracy.

Falowniki niemieckiej produkcji Fubag są niezrównane pod względem jakości. Najnowsze modele wyposażone są w system ochrony Protec 400.

Włoska firma Telwin produkuje doskonałe urządzenia dla gospodarstw domowych i profesjonalistów. Produkty firmy nie wymagają reklamy. Wszystkie funkcje dodatkowe są obowiązkowo dołączane. Maszyny są delikatne w swojej pracy. Szew układa się pięknie i bez rozprysków.

W tym przeglądzie można by uwzględnić o wiele więcej spawarek inwertorowych, ale nie sposób nadążyć za procesem modernizacji.

Najlepsze modele w tym przedziale cenowym

Za najlepsze pod względem cenowym można uznać:

Spawacz Cena Ocena
1 Fubag IR 200 10220 9,5/10
2 Svarog ARC 205 13310 9,3/10
3 Resanta SAI-220 8660 8,9.10

Fubag IR 200 jest inwertorem o maksymalnym prądzie spawania 200A. Działa nawet wtedy, gdy napięcie w sieci spada do 150 V. Jedyną wadą - czas pracy jest równy 40% (na 4 min pracy - 6 min chłodzenia).

Spawarka ARC 205 jest urządzeniem inwertorowym do pracy w trybach MMA/TIG. Maksymalny prąd spawania wynosi 180A. Urządzenie pracuje w zakresie napięć zasilania od 187 do 253 V. Terminowość wynosi do 60%.

RASTA SAI-220 jest inwertorem spawalniczym o maksymalnym prądzie 220 A. Przetwornica pracuje w zakresie napięcia zasilania od 140 V do 260 V. Czas trwania włączenia wynosi 70%. Ocena jest niższa niż innych modeli z powodu częstego łamania się.

Na co zwracać uwagę przy wyborze + (wideo)

Istnieje kilka kryteriów wyboru, ale są one bardziej subiektywne. Na przykład przy zakupie falownika można go włączyć na kilka minut w trybie jałowym. Jeśli po pewnym czasie z obudowy wydobywa się nieprzyjemny zapach spalonego plastiku, należy zmienić wybór.

Przy okazji, zwróć uwagę na jakość wykonania urządzenia. Jeśli montaż jest słabej jakości, jeśli są ukośne pęknięcia, skręcone nakrętki lub słaba jakość lakieru - lepiej nie bierz takiego urządzenia. Najprawdopodobniej został on zmontowany z tanich podzespołów gdzieś w piwnicy.

Ważną rolę odgrywa zestaw urządzeń. Jeśli jest to przypadek, to musi mieć kable spawalnicze, maskę spawalniczą, szczotkę i młotek do usuwania kożucha. Cały ten sprzęt jest trochę pozorny, ale sprawa jest prawdziwa. Można w nim umieścić miedziane kable spawalnicze i inne brakujące z czasem elementy.

Spawarki inwertorowe są bardzo wrażliwe na temperaturę otoczenia. Przybliżona temperatura otoczenia wynosi od -10 do +40ºC. Wynika to z charakterystyki elementów elektronicznych. Nie jest dobrym pomysłem przechowywanie falownika w garażu w niskiej temperaturze.

Falownik może również zostać uszkodzony przez nadmierne zapylenie, dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę na prawidłową wentylację. Wentylacja powinna być chłodząca, ale nie obciążona kurzem. Wnętrze urządzenia powinno być czyszczone podczas pracy.

Upewnij się, że karta gwarancyjna jest prawidłowo wypełniona - tak na wszelki wypadek. Zacznij spawać w domu od najprostszych elementów. Da Ci to możliwość przeprowadzenia kilku testów i jeśli jest jakiś ukryty defekt, nie wszystko zawiedzie.

Prawidłowo zmontowany falownik będzie działał poprawnie i zapewni swoim właścicielom wspaniałe wrażenia.