Przewodnik dla początkujących po typach sprężarek powietrza

Udostępnij

Teraz, gdy już ustaliłeś, jakiej wielkości sprężarki powietrza potrzebujesz, musisz wybrać jej typ.

Prawdopodobnie będziesz wybierać pomiędzy dwoma typami sprężarek powietrza - tłokowymi i śrubowymi. Twoja decyzja będzie zależała od zastosowania.

Podczas badania typów sprężarek powietrza należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  • Jakie są wymagania Twojej aplikacji?
  • Wykorzystanie przepływu powietrza?
  • Jakie są potrzeby w zakresie ciśnienia?
  • Jaka jest wymagana jakość powietrza?
  • Czy potrzebne są osuszacze/filtry?
  • Jaki jest czas użytkowania w ciągu dnia?
  • Czy zapotrzebowanie na przepływ powietrza zmienia się?
  • Czy planujesz rozbudowę w przyszłości?

Tłokowe sprężarki powietrza

Najtańszą opcją kompresora jest tłokowa lub tłokowa sprężarka powietrza. Są one proste i wytrzymałe. Sprężarki tłokowe są najczęściej spotykane w warsztatach samochodowych, maszynowych, blacharskich i oponiarskich, a także w zakładach produkcji lekkiej.

Sprężarki tłokowe są łatwe i tanie w utrzymaniu. Istnieje jednak kilka wad, które należy wziąć pod uwagę. Tłokowe sprężarki powietrza są przeznaczone tylko do pracy przerywanej. Mogą pracować tylko około 50-60% swojego cyklu pracy. Oznacza to, że sprężarka tłokowa może pracować tylko przez 30-35 minut na godzinę i wymaga przestojów, aby ochłodzić się między cyklami, w przeciwnym razie przegrzeje się lub złamie.

Sprężarki tłokowe wytwarzają również dużo oleju. Jeśli nie jest on odpowiednio oczyszczony, może uszkodzić maszyny wykorzystujące sprężone powietrze.

Innym minusem sprężarek tłokowych jest to, że mają tendencję do bycia głośnymi podczas pracy, co utrudnia pracę pracownikom pracującym w pobliżu maszyn.

Sprężarki śrubowe

Sprężarki śrubowe powinny być brane pod uwagę, jeżeli aplikacja wymaga stałego zasilania sprężonym powietrzem. Sprężarki te zostały zaprojektowane i wykonane z myślą o niezawodnej, całodziennej pracy.

W przypadku sprężarki śrubowej jest znacznie więcej opcji, w zależności od potrzeb i budżetu, można uzyskać modele z napędem o zmiennej prędkości (VSD) lub silnikiem o stałej prędkości. Większość urządzeń śrubowych może być również zbudowana ze zintegrowanym osuszaczem dla czystego, suchego powietrza.

Ponadto małe sprężarki śrubowe mogą być montowane w zbiorniku, co pozwala na uzyskanie dodatkowej pojemności magazynowej oraz oszczędność miejsca i kosztów instalacji. W połączeniu ze zintegrowanym osuszaczem instalacja jest typu "plug and play".

Napęd o zmiennej prędkości (VSD)

Sprężarka powietrza VSD jest zazwyczaj najdroższą opcją pod względem inwestycji początkowej, jednak sprężarki VSD są bardzo wydajne. Biorąc pod uwagę, że koszty energii stanowią do 80% kosztów operacyjnych każdej sprężarki powietrza, zwykle zwracają się one same. W niektórych przypadkach w modelach VSD najnowszej generacji można zaoszczędzić do 60% w porównaniu ze sprężarkami o stałej prędkości.

Sprężarka VSD to najlepszy wybór, jeśli w zakładzie występuje zmienne zapotrzebowanie na powietrze. Idealnie nadaje się do obiektów pracujących na wiele zmian dziennie, gdzie przepływ powietrza zwiększa się i zmniejsza. Silnik VSD został zaprojektowany tak, aby dopasować wydajność do wymaganego zapotrzebowania.

Stała prędkość obrotowa

Sprężarki o stałej prędkości obrotowej zostały zaprojektowane z myślą o optymalnej wydajności i pracują tylko z jedną prędkością przez cały dzień. Oznacza to, że użytkownik otrzymuje takie samo ciśnienie powietrza i nie zmienia się ono w zależności od zapotrzebowania. Jednak sprężarki o stałej prędkości są lepszym rozwiązaniem niż sprężarki tłokowe, jeśli potrzebujesz 100% przepływu powietrza.

W tym artykule omówiliśmy różnicę pomiędzy sprężarkami tłokowymi a sprężarkami śrubowymi. Jeśli nadal nie jesteś pewien, która z nich najlepiej nadaje się do Twojego zakładu, skontaktuj się z ekspertem już dziś.

hbspt.cta._relativeUrls=true;hbspt.cta.load(2510332, '22035820-37f5-4cce-8b0a-5dba1c496505', {"useNewLoader":"true","region":"na1"});

Przeczytaj pierwszy blog o wyborze odpowiedniego rozmiaru kompresora.

Wróć w przyszłym tygodniu, aby dowiedzieć się, jaka jest różnica między sprężarkami z wtryskiem oleju a sprężarkami bezolejowymi.