Maska spawalnicza Chameleon - właściwy wybór

Udostępnij

Spawacz to jeden z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych zawodów w branży budowlanej. Podczas wykonywania tego typu prac należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa i stosować różnego rodzaju sprzęt ochronny. Głównym atrybutem bezpieczeństwa dla spawacza jest maska spawalnicza, która chroni oczy i twarz pracownika przed oparzeniami. Obecnie staromodne tarcze i zwykłe maski są zastępowane przez bardziej zaawansowane modele, maski kameleona.

 • Jaki półautomat spawalniczy lepiej kupić do garażu

Urządzenie

Części składowe maski spawalniczej "kameleon" są:

 • korpus, który może być wykonany z tworzywa sztucznego lub włókna;
 • filtr światła;
 • Osprzęt regulacyjny;
 • Konieczne jest odsysanie pary wodnej, aby zapobiec kondensacji na szkle;
 • filtry jako zapasowe.

W celu ochrony oczu zastosowano automatyczny filtr światła, który reaguje na nasycenie światła, a także jego dynamikę.

Filtr wysokiej jakości charakteryzuje się wieloma warstwami, które składają się z materiału folii polaryzacyjnej. Pomiędzy warstwami folii znajdują się ciekłe kryształy, które blokują część promieniowania przy zmianie nasycenia kolorów.

Konstrukcja filtra jest następująca:

 • pojedyncza lub potrójna warstwa elementów ciekłokrystalicznych;
 • materiał filmowy pokryty powierzchnią lustrzaną;
 • materiał filmowy bez powłoki lustrzanej;
 • filtr ochronny zapobiegający wpływowi promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego
 • czujniki przeznaczone do wykrywania łuków elektrycznych
 • Akumulatory, które pozwalają na 3000 godzin autonomicznej pracy.

Charakterystyka

Główną zaletą kasku Chameleon jest możliwość regulacji i automatycznego przyciemniania filtra. Ponadto wygodna aplikacja kasku pozwala na kontrolę jakości spoin bez konieczności jego zdejmowania.

Nazwa "kameleon" pochodzi od zdolności filtra światła do zmiany koloru samego obiektywu w określonych warunkach.

Cechy konstrukcyjne:

1. Maska spawalnicza nowej generacji wyposażona jest w specjalny regulator, który posiada szereg ważnych funkcji:

 • filtr obiektywu może zmieniać się automatycznie;
 • mocowanie i regulacja wskaźnika poziomu zaćmienia;
 • czas przełączania filtra światła;
 • kontrola i regulacja pracy kolektora słonecznego;
 • Regulacja percepcji łuku spawalniczego.

Soczewka Chameleon jest ciekłokrystaliczna, a wkłady zasilane są energią słoneczną lub konwencjonalnymi bateriami.

3. Czujniki umieszczone w pobliżu soczewki umożliwiają kontrolę łuku spawalniczego.

4. Gdy osłona maski nie jest aktywna, filtr ciekłokrystaliczny, który działa jak automatyczna przyciemniacz soczewek, uwidacznia obszar roboczy i umożliwia zapalenie łuku.

5. Po zapaleniu się łuku elektrycznego, czujniki zostają aktywowane i zaciemnienie następuje automatycznie. Oczy spawacza są zawsze bezpieczne, nawet gdy filtry światła są wyłączone.

Waga i wymiary:

1. Wysokiej jakości modele posiadają duże okno, które poprawia widoczność podczas pracy. Wysoki koszt tych masek jest rekompensowany przez ich zdolność do monitorowania połączeń metalowych.

2. Specyfikacja wagi powinna być na przyzwoitym poziomie. Zbyt lekkie modele szybko staną się kruche ze względu na swoją niską wytrzymałość. Maski ważące więcej niż 1 kg są niepraktyczne. Optymalnym rozwiązaniem są maski w przedziale wagowym 400-700 gramów.

Charakterystyka masek konwencjonalnych

Znane maski spawalnicze ze stałym filtrem światła stały się znane około pół wieku temu. W tamtych czasach były one wykonane z grubej skóry naturalnej. Minął czas i do produkcji osłon spawalniczych zaczęto stosować sprasowane tworzywo sztuczne.

Konwencjonalne maski spawalnicze również zapewniają całkowite bezpieczeństwo dla oczu i twarzy, jeśli są używane przez krótki czas. Ponadto, takie modele nie są profesjonalne modele z niektórych poważnych wad:

 1. Filtr światła wytwarza nieefektywny stopień zaciemnienia, który zmniejsza zdolność do ochrony przed światłem ultrafioletowym, które powstaje podczas procesu spawania.
 2. Minimalna praktyczność i komfort użytkowania.

Jedyną zaletą konwencjonalnych masek spawalniczych jest cena, w zakresie 3-4 $.

Cechy szkła "kameleon" + (wideo)

Jak wspomniano powyżej, profesjonalne maski spawalnicze "kameleon" wyposażone są w filtr, który działa w trybie automatycznym, który samodzielnie dokonuje korekty nasycenia światła i jasności.

Filtry dostępne są w wersji jedno- lub wielowarstwowej. Filtry jednowarstwowe są odpowiednie dla hobbystów, którzy od czasu do czasu spawają. Filtry wielowarstwowe są idealne dla profesjonalistów, którym zapewnia się bezpieczną i komfortową pracę.

 

Rodzaje ochrony

Sprzęt ochronny zapewniający ochronę spawalniczą, produkowany w typowych opakowaniach typu "kameleon", dostępny jest w postaci:

1. Maski .

Rodzaj maski zależy od rodzaju wykonywanych prac spawalniczych. Uwzględniany jest stosunek szkła spawalniczego do prądu znamionowego:

 • 4-9 Szyba DIN - prąd do 40A;
 • 5-11 DIN - prąd 175 A;
 • 6-12 DIN - prąd 300 A;
 • 7-13 DIN - prąd 500 A.

Pierwsza para grup masek jest używana w życiu codziennym. Dwie ostatnie grupy są szeroko stosowane w maszynach ciężkich, budownictwie lotniczym i przemyśle ciężkim.

2) hełmy

Znaczenie kasku ochronnego wynika z cięższych warunków pracy spowodowanych nadmierną temperaturą lub długim procesem spawania. Kask spawalniczy jest również stosowany w przypadku wysokiego ryzyka poparzenia. Konstrukcja przypomina kask motocyklowy, ale zastosowano w niej lżejszy i wytrzymalszy materiał plastikowy.

3. gogle

Gogle są używane do krótkotrwałych prac spawalniczych, kiedy nie jest wymagana dodatkowa ochrona twarzy. W porównaniu z maskami i kaskami, gogle są niedrogie. Jednocześnie zapewniają one doskonałą widoczność i są wyposażone w wysokowytrzymałe szyby.

Ocena modeli

Na dzisiejszym rynku budowlanym istnieje szeroka gama spawalniczych masek "kameleonowych" różnych producentów. Oto najbardziej znane z nich:

 1. Europejski. Wysoka cena produktów jest uzasadniona gwarancją wysokiej jakości.
 2. Chińczycy i Tajwańczycy. Takie maski są dość popularne, mimo że mają tendencję do samoistnego otwierania się i zacinania. Najbardziej znaną firmą z Chin jest "TECMEN". Jej produkty wyróżniają się wysokimi parametrami jakościowymi, potwierdzonymi certyfikatami na poziomie międzynarodowym. Najbardziej popularny model jest reprezentowany przez profesjonalny produkt "ADF-820".
 3. Koreański. Firma "OTOS" produkuje maski wyposażone w filtr, który może być pęknięty i pokryty plamami.
 4. Wysoką niezawodność i bezpieczeństwo zapewnia model producenta "Resanta", produkowany w modyfikacji "MS-2".

 

Cechy wyboru

Przed zakupem maski spawalniczej "kameleon", ważne jest, aby zwrócić uwagę na:

 1. Producent i metody produkcji. Dokumentacja produktu określa wszystkie dane dotyczące zakupionego modelu, a w szczególności okres gwarancji. Jeśli brakuje tych informacji, maska jest złej jakości.
 2. Regulacja. Profesjonalne modele wysokiej jakości wyposażone są w możliwość ustawienia ściemniacza w zakresie 9-13 DIN. Stopień ochrony przed emisją światła oraz czas, po którym filtr zostanie otwarty, powinny być regulowane. Szczegóły regulacji mogą znajdować się na filtrze lub po lewej stronie maski.
 3. Rodzaj spawania, do którego przeznaczony jest filtr. Na przykład spawanie łukiem argonowym - nadaje się do spawania ręcznego elektrodami otulonymi oraz półautomatycznego spawania drutem.
 4. Zasięg widzenia. Im szersze pole widzenia, tym lepiej. Należy wziąć pod uwagę większą kruchość szerokich szkieł w porównaniu do mniejszych szkieł.

Czytaj dalej na: http://rozruszniki-alternatory.pl