Wybór półautomatu spawalniczego: który z nich jest najlepszy do naprawy samochodów

Udostępnij

  • Jak wybrać spawarkę inwertorową do domu: wideo
  • Wybór właściwej maski kameleonowej do spawania
  • Jak spawać metal za pomocą inwertora: poradniki dla początkujących

Treść artykułu:

  • 1 Podstawowe kryteria wyboru + (Wideo)
    • 1.1 Cechy charakterystyczne parametrów
    • 1.2 Cechy funkcjonalne
    • 1.3 Możliwości półautomatów spawalniczych
    • 1.4 Schematy ochrony
  • 2 Automatyczne spawanie półautomatyczne typy spawarek + (wideo)
  • 3 Wybór automatycznej spawarki do naprawy garażu + (wideo)
  • 4 Jak wybrać półautomatyczną maszynę do naprawy samochodów + (wideo)
  • 5 Najlepsze marki półautomatów dla majsterkowiczów
  • 6 Ocena + (Wideo)
  • 7 Wniosek

Podstawowe kryteria wyboru + (wideo)

Wybór półautomatu spawalniczego nie jest łatwym zadaniem. Rynek urządzeń spawalniczych oferuje szeroką gamę takich urządzeń, które różnią się od siebie niewielkimi różnicami w parametrach. Producenci starają się pracować dla przyszłości, wykorzystywać nowe osiągnięcia w dziedzinie komponentów elektronicznych.

Różnice można znaleźć w:

  • W charakterystyce parametrów;
  • W cechach funkcjonalnych;
  • Na liście funkcji;
  • W cechach programu ochrony.

Charakterystyka parametrów

Pierwszym parametrem jest źródło zasilania. Dla domowych półautomatów spawalniczych, zasilanie elektryczne wynosi AC 220 V i 50 Hz. Sekcja zasilania wskazuje zakres napięcia zasilającego, przy którym urządzenie może normalnie pracować. Wartość ta jest podawana jako procent napięcia normalnego lub w jednostkach napięcia.

Pobór mocy przez urządzenie musi być dostosowany do jego wydajności. Czasami oprócz poboru mocy podawana jest również moc zalecana do pracy z generatorem. Jeśli urządzenie zużywa 5 kW mocy, nie może dostarczyć więcej mocy na wyjściu urządzenia.

Urządzenia mogą różnić się napięciami bez obciążenia. To również jest ważnym wskaźnikiem doskonałości projektu obwodu.

Główną wartością w charakterystyce urządzenia jest prąd dostarczany do elektrod. Zazwyczaj określa się zakres od wartości minimalnej do maksymalnej. Jeśli półautomat jest urządzeniem uniwersalnym, zakres prądu wyjściowego jest podawany oddzielnie dla wszystkich trybów.

Kolejną ważną cechą jest czas pracy lub tryb pracy. Parametr ten jest podawany w procentach. Opisuje on cykliczną pracę i przerwy dla tego urządzenia.

Charakterystyka półautomatów spawalniczych musi wskazywać na prędkość podawania drutu, rodzaj i wagę szpuli, dopuszczalne średnice drutu.

Niedopuszczalnymi cechami są waga i wymiary urządzenia.

Cechy funkcjonalne

Nietrudno jest znaleźć różnice pomiędzy półautomatami spawalniczymi pod względem wykonywanych funkcji. Nawet spawarki uniwersalne mogą wykonywać trzy różne zadania spawalnicze:

  • MMA - ręczne spawanie pojedynczą elektrodą;
  • TIG - spawanie w osłonie gazu obojętnego;
  • MIG/MAG - spawanie drutem spawalniczym w złożu gazu obojętnego lub aktywnego.

Do cech funkcjonalnych uniwersalnych półautomatów można dodać łagodny zapłon łuku, łagodny start i zakończenie, 2 w trybie 4-stopniowym, kiedy nie trzeba cały czas naciskać przycisku.

Nie wszystkie urządzenia posiadają tryb ręcznego podawania drutu, który pozwala na szybką zmianę szpuli drutu i doprowadzenie początku drutu do kontaktu.

Cechy półautomatów spawalniczych

Urządzenia mogą różnić się możliwościami sterowania procesem spawania za pomocą jednego przycisku. Musi istnieć możliwość ręcznego sterowania prądem i napięciem wyjściowym. Obecność lub brak cyfrowego wskaźnika prądu i napięcia jest również ważna dla prawidłowego działania.

Obwody ochronne

Każdy producent stara się zaprojektować układ, który może zabezpieczyć urządzenie przed wszelkimi sytuacjami krytycznymi - przegrzaniem elementów, przepięciami i przetężeniami.

Na obudowie znajduje się lampka ostrzegawcza, która sygnalizuje, że urządzenie znajduje się w nieprawidłowym stanie. Obecność wskazania zawsze odzwierciedla poziom rozwoju półautomatycznej maszyny, która może być używana do wyboru.

Rodzaje półautomatów spawalniczych + (wideo)

Wszystkie półautomaty spawalnicze są podzielone na trzy typy w zależności od źródła zasilania, za pomocą którego odbywa się spawanie:

  • Transformator;
  • Prostownik;
  • Inwerter.

Półautomaty transformatorowe są stosowane w aplikacjach stacjonarnych, ponieważ mają dużą masę i wymiary. To samo dotyczy typów prostowników. Spawanie inwertorowe półautomatów spawalniczych są używane w domu. Są one lekkie, kompaktowe i nie wymagają dużej ilości energii ze źródła zasilania.

Większość spawarek służy do spawania metodą MIG/MAG - spawanie metali pod warstwą gazu obojętnego lub aktywnego z podawaniem drutu spawalniczego.

Ten rodzaj spawania umożliwia spawanie większości metali z wysoką jakością spoiny i stałym współczynnikiem wtopienia. Argon jest używany jako gaz obojętny, a dwutlenek węgla jako gaz aktywny. Mieszanka tych gazów jest używana w niektórych zastosowaniach, które wymagają wysokiej jakości spoin.

Czasami spawanie odbywa się w trybie NO GAS, kiedy zamiast zwykłego drutu spawalniczego w półautomacie zainstalowana jest szpula z drutem samoosłonowym z rdzeniem topnikowym. Ten rodzaj spawania nie wymaga poduszki gazowej w miejscu spawania.

Uniwersalne półautomaty spawalnicze są w stanie wykonywać spawanie łukiem argonowym MMA i TIG DC.

Wybór inwertorowego półautomatu spawalniczego do pracy w garażu + (wideo)

Aby wybrać inwertor spawalniczy półautomat do pracy w garażu, konieczne jest określenie pracy do wykonania. Wiele określa grubość metalu do spawania, ponieważ będzie to zależeć od takiego wskaźnika, jak moc urządzenia, czas trwania włączenia, średnica drutu spawalniczego używanego.

Wybór urządzenia według wartości prądu spawania musi dokonać korekty w większej strony. Na przykład, jeśli obliczenia będą wymagały prądu o natężeniu do 120 A, to półautomat powinien mieć margines co najmniej 150 A. Wynika to z faktu, że nie wszyscy producenci zapewniają dokładność podanej charakterystyki urządzenia. Maszyna z rezerwą prądową będzie się mniej przegrzewać i pracować bez przeciążenia.

Pobór mocy półautomatu jest również ważny przy wyborze urządzenia, ponieważ garaż nie zawsze może być okablowany z wystarczającą jakością. Jeśli nie jest ona podłączona z rezerwą amperażu, używanie spawarki inwertorowej może spowodować przeciążenie, a nawet awarię.

A obwód zabezpieczający zasilanie garażu musi być dopasowany do wielkości obciążenia, jakie będzie wytwarzać półautomatyczna spawarka. Jeśli obwód ochronny zawiera wyłącznik niskoprądowy, będzie on często zadziałał podczas pracy. Ten tryb pracy jest bardzo niebezpieczny dla półautomatycznej maszyny zasilanej z falownika.

Do użytku w garażu należy wybrać półautomatyczną maszynę o niskich wymaganiach. To w zupełności wystarczy do szerokiego zakresu prac. Odpowiednia będzie maszyna domowa zasilana średnim napięciem 220 V.

Jaki półautomat wybrać do naprawy samochodu + (wideo)

Naprawa samochodów zdominowana jest przez prace blacharskie. Nadwozia nowoczesnych samochodów są wykonane z cienkiego metalu. Jego spawanie wymaga niewielkiego prądu, a grubość drutu spawalniczego do 0,8 mm. Rzadziej konieczne jest spawanie niektórych części, które mają grubość od 1 do 5 mm.

Wynika z tego, że do prac spawalniczych wystarczy spawarka inwertorowa o średniej mocy. Nie przekroczy mocy w garażu, zapewni wystarczający czas włączenia, nie przeciąży i nie spowoduje przeciążenia sieci.

Takie półautomaty mają dużą bazę części zamiennych i typów drutu spawalniczego. A ich cena jest całkiem przystępna. Główną rzeczą, która była w obecności kontroli prądu i napięcia. Takie półautomatyczne urządzenia nie będzie spawać duże ilości metalu o dużej grubości, ale to jest rzadkością w naprawie samochodów.

Przy wyborze półautomatycznej maszyny, konieczne jest zwrócenie uwagi na cechy mechaniczne. Na przykład, półautomatyczna maszyna będzie preferowana w przypadku, gdy mechanizm podawania drutu jest łatwy do przeładowania. Mechanizm ten jest zawsze obciążony pracą, dlatego napęd powinien mieć silnik o odpowiedniej mocy, a sam mechanizm powinien być wykonany w całości z części metalowych.

Korzystnie, półautomatyczna maszyna powinna być uniwersalna i mieć możliwość zapewnienia pracy elektrody w trybie ręcznym.

Istnieje możliwość zastosowania półautomatów spawalniczych typu transformatorowego w trybie garażowym. Są one nieco tańsze od modeli inwerterowych, ale nie posiadają automatycznej regulacji prądu i napięcia. Prąd jest przełączany tylko w trybie bez obciążenia przez dyskretny przełącznik.

Prąd wyjściowy charakteryzuje się wysokim poziomem tętnień, które zbliżają się do dwukrotności częstotliwości sieci zasilającej. Są one łatwe do naprawy, ale jakość spawania jest znacznie niższa niż w przypadku modeli inwertorowych.

Najlepsi producenci krajowych półautomatów spawalniczych

Istnieje kilku producentów półautomatów spawalniczych, którzy produkują urządzenia o dobrej jakości wykonania i akceptowalnych kosztach. Jednym z najlepszych przykładów budżetowego segmentu cenowego jest chińska firma Elitech. Firma produkuje niezawodne urządzenia o dobrej jakości i przyzwoitej funkcjonalności.

Foxweld jest kolejną firmą, która produkuje półautomaty o dobrym stosunku ceny do jakości. Maszyny firmy Foxweld są bardzo ekonomiczne. Wyposażone są w palniki o odpowiedniej długości i jakości węża doprowadzającego gaz. Firma ta nie jest jeszcze znana szerokiemu gronu klientów i dlatego nie posiada sieci dealerskiej.

Najlepsze wskaźniki wykazują jednak maszyny marki Overman. Maszyny te są w stanie spawać wiele rodzajów drutu. Ciekawe opracowania i rozwiązania są stosowane w konstrukcji maszyn półautomatycznych. Półautomatyczne maszyny mają wagę, która jest nieco wyższa niż u innych producentów. Ale to jedyna wada.

Przegląd ocen + (wideo)

Lokalizacja Nazwa Ocena Cena (RUB)
1 AuroraPRO Overman 2000 9,6/10 29400
2 Elitech IS 220 P 9,0/10 27010
3 Resanta SAIPA-200 8,2/10 24940

AuroraPRO Overman 2000 otwiera ranking najlepszych półautomatów. Urządzenie jest przeznaczone wyłącznie do spawania drutem. Dolny próg napięcia, przy którym urządzenie działa stabilnie, wynosi 140V. Urządzenie zapewnia dobrą, bezstopniową regulację prądu i napięcia. Jest tylko jedna wada - posuw drutu jest nieco sztywny. Ale stosunek jakości do ceny jest w tej maszynie najlepszy.

Półautomat spawalniczy Elitech IP 220 P może pracować normalnie, gdy napięcie w sieci spadnie do 160 V. Maksymalny pobór mocy nie przekracza 5,4 kW. Przy maksymalnym prądzie spawania 180 A czas włączenia wynosi 80 %. Dobra ergonomia urządzenia pozwala na używanie go w różnych pozycjach poziomych.

Szeroko stosowany jest Resanta SAIPA-200. Maksymalny prąd spawania podany w opisie urządzenia sięga 200 amperów. W praktyce nie zawsze się to potwierdza, ale taka wartość nie zawsze jest interesująca dla użytkownika. Z drugiej strony, czas pracy sięga 70%. Stosuje się przewód do 1mm, aby nie doszło do przegrzania lub przeciążenia.

Uwagi końcowe

Do użytku nieprofesjonalnego, półautomaty spawalnicze o średniej mocy i niskich kosztach są całkiem odpowiednie. Nie jest trudno wybrać i kupić maszynę do pracy o wysokiej jakości. Do garażu, do pracy na poziomie krajowym, lepiej jest użyć inwertor typu spawania półautomatów. W stosunku ceny do jakości, łatwiej jest osiągnąć jakość spawania z nimi.

Półautomatyczne maszyny typu transformatorowego powinny być lepiej przystosowane do pracy w garażu stacjonarnym, ale ze względu na brak wystarczających funkcji automatycznego sterowania, są one mniej preferowane. Wysokiej jakości naprawy samochodów mogą być wykonywane tylko w wariancie z falownikiem.