Jak przycinać płytki?

Udostępnij

Planując remont, zawsze chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy. Dlatego też nierzadko sami wykonujemy niektóre prace remontowe. Na przykład, zdecydowałeś się zmienić kuchnię, łazienkę lub inny pokój, gdzie jest płytka, lub masz gorące pragnienie, aby położyć z płytek dekoracyjny ornament, w każdym razie, rozmiar płytek nie będzie pasował wszędzie, bo nic nie jest idealne, więc należy wiedzieć - jak ciąć płytki.

Warto od razu powiedzieć, że czynność ta nie jest niczym skomplikowanym. Trzeba tylko być ostrożnym i znać krótki algorytm działania.

Pod wieloma względami proces cięcia płytek jest podobny do cięcia szkła. Specjaliści zalecają moczenie płytek w wodzie przez około godzinę. Następnie należy wykonać nacięcie w płytce za pomocą rolkowego noża do szkła. Zaznacz ołówkiem lub markerem linie cięcia na przedniej stronie. Umieszczając nożyk do cięcia szkła na dalszym końcu, prowadź go w kierunku bliższego końca, wywierając równomierny nacisk. Linia, wzdłuż której ma być wykonane cięcie, musi być oddalona od krawędzi płytki o więcej niż 1 cm. Następnie połóż płytkę na stole tak, aby linia cięcia pokrywała się z jej krawędzią. Zaleca się wykonanie nie więcej niż jednego cięcia na płytkę. Płytki podłogowe najlepiej przycinać przy pomocy przeznaczonego do tego celu przecinaka do płytek.

Różnica między przecinarką do płytek a przecinarką do szkła polega na wielkości specjalnego kółka, które zapewnia cięcie. Przecinarka do glazury posiada kółko o średnicy 15mm. Dzięki temu urządzenie wykonuje głębsze cięcie. Ponadto specjalne narzędzie na przecinarce do płytek samoczynnie łamie odciętą płytkę.

Do cięcia płytek podłogowych najlepiej zaopatrzyć się w przecinak do płytek z metalowym kątownikiem, a nie plastikowym. Metalowy narożnik pozwala na cięcie grubych płytek. Często w zestawie z przecinarką do płytek znajduje się również specjalnie zaprojektowana linijka, która służy do wykonywania materiałów budowlanych w jednym rozmiarze.

Przecinarka do glazury pomoże Ci przyciąć płytki z minimalną ilością błędów. Procedura polega na zaznaczeniu, umieszczeniu płytki na urządzeniu i cięciu. Przybliż płytkę do linijki tak blisko, jak to tylko możliwe. Podążaj za linijką na przeciwną stronę tablicy niż ty. Gdy znajdzie się blisko skrajnej strony płytki, wciśnij palnik, aby ją złamać.

Jeśli musisz wyłamać otwór w płytce, użyj dłuta, uderzając w niego kilka razy lekko młotkiem. Nie należy przesadzać: najważniejsze jest, aby nie zniszczyć płyty. Czasami konieczne jest wykonanie otworu w już przyklejonej płycie, w takim przypadku najlepiej użyć młotka lub wiertarki ręcznej. Jeśli płyta nie jest sklejona, szczelinę można wykonać przy pomocy wiertła, trzymając je w dłoni.

Trzeba przyznać, że podczas remontów często trzeba ciąć deski. Jednak stosując się do kilku prostych zasad i wskazówek, można sobie z tym poradzić. Przy odrobinie wytrwałości i uwagi możesz dodać cięcie płytek do swojego zestawu umiejętności. W końcu to nie będzie trudne do płytki podłogi lub ściany i będzie zaoszczędzić pieniądze na remonty domu.

Czytaj dalej na: http://rozruszniki-alternatory.pl