Zrozumienie PDP i dlaczego suche powietrze to dobre powietrze

Udostępnij

Suche sprężone powietrze to bardziej efektywne i wydajne sprężone powietrze, a określenie zawartości wody w układzie ma kluczowe znaczenie dla jego wydajności i trwałości.

"To suchy upał".

To idiom, który powtarza się wszędzie - od sitcomów po koszulki - optymistyczne spojrzenie na skądinąd uciążliwe warunki atmosferyczne. Czym jest suchy upał i dlaczego ludzie przedkładają go nad mokry upał (znany również jako wilgotność)? Zasadniczo większa wilgotność zatrzymuje pot na skórze. A ponieważ pocenie się to sposób, w jaki nasze ciało się chłodzi, większa wilgotność oznacza uczucie ciepła. W związku z tym suchsze ciepło, mimo że pod względem temperatury dociera do cieplejszego otoczenia, sprawia, że czujemy się chłodniej.

Dlaczego ma to znaczenie i jaki ma związek z tym faktem? Powietrze atmosferyczne zawiera różne ilości wilgoci w zależności od temperatury - powietrze o wyższej temperaturze może zawierać więcej wody, podczas gdy powietrze o niższej temperaturze nie jest w stanie utrzymać jej tak dużo. Dotyczy to również systemów sprężonego powietrza, a jeśli nasze ciała są jakimkolwiek wskaźnikiem tego, jak nadmiar wody i wilgoci może wpływać na wydajność, to wyobraźmy sobie, jaki wpływ ma to na system sprężonego powietrza (który nie może wyjść w cień z zimną szklanką lemoniady, aby na chwilę odetchnąć). Dlatego, aby uniknąć zakłóceń i przerw w pracy spowodowanych obecnością wody i wilgoci w przewodach, sprężone powietrze musi być osuszane za pomocą chłodnic końcowych i urządzeń osuszających.

Zawartość wody w sprężonym powietrzu mierzy się w PDP, czyli ciśnieniowym punkcie rosy. Jest to temperatura, w której para wodna (gaz) skrapla się w wodę (stan ciekły) przy aktualnym ciśnieniu roboczym. Niska wartość PDP oznacza, że w sprężonym powietrzu znajduje się niewielka ilość pary wodnej; wyższe wartości PDP oznaczają większą ilość pary wodnej w sprężonym powietrzu.

O wyborze głównego typu urządzeń osuszających powinien decydować PDP, a nie atmosferyczny punkt rosy (punkt rosy w powietrzu, a nie w układzie sprężonego powietrza, który mierzy PDP). Im bardziej trzeba obniżyć punkt rosy, tym większe nakłady (i koszty operacyjne) trzeba ponieść, aby go osiągnąć. PDP ma już wyższy punkt rosy niż atmosferyczny punkt rosy (PDP wynoszący -4ºF przy ciśnieniu 100 psig jest równy -39,5ºF przy ciśnieniu atmosferycznym 0 psig ). Dodatkowe chłodzenie prowadzi do większej kondensacji wody; dlatego filtr nie jest skutecznym środkiem usuwania wilgoci - ani obniżania punktu rosy - w niższych temperaturach. Dlatego przy wyborze sprzętu osuszającego należy kierować się wyłącznie PDP. Oto pięć sposobów skutecznego osuszania sprężonego powietrza:

  • Chłodzenie plus separacja
  • Nadmierne sprężanie
  • Membrany
  • Absorpcja
  • Osuszanie adsorpcyjne

Wilgoć może być szkodliwa. Nadmierna wilgoć w układzie sprężonego powietrza może mieć wpływ na zawory, silniki, a nawet na produkt końcowy. Środki smarne mogą zostać zmyte, pozostawiając części i rury podatne na rdzewienie. W zimnych warunkach pogodowych woda może zamarzać i rozszerzać się, powodując jeszcze większe uszkodzenia. Operacje powodujące korozję są nieefektywne, a ich eksploatacja jest droższa, zarówno pod względem bieżącej konserwacji, jak i potencjalnych przestojów i przerw w produkcji.

Obniżenie punktu rosy może wymagać znacznych kosztów i wysiłku, ale alternatywa jest znacznie bardziej kosztowna. Dlatego właśnie stosowanie PDP oraz właściwych metod jego osiągania jest tak ważnym elementem systemu sprężonego powietrza, ponieważ optymalne PDP równa się optymalnej wydajności.