Rozwiązywanie największych wyzwań związanych z próżnią przemysłową

Udostępnij

Poniżej znajduje się fragment mojego niedawnego artykułu "Rozwiązywanie największych wyzwań związanych z odkurzaniem przemysłowym" dla Blower & Vacuum Best Practices. Pełną wersję można przeczytać online lub we wrześniowym wydaniu magazynu.

Podciśnienie przemysłowe można zdefiniować jako podciśnienie wykorzystywane do wykonywania zadań w procesach przemysłowych, działające w zakresie od ciśnienia atmosferycznego do 1 torr. Tradycyjnie najpopularniejszymi technologiami były pompy próżniowe z pierścieniem cieczowym i łopatkami obrotowymi. Jednak, jak w każdej branży, istniało pole do ulepszeń... w przeciwnym razie nadal jeździlibyśmy Fordami Model A i rozmawiali przez telefony przewodowe. Na szczęście w ostatnich latach rynek próżni przemysłowej zaczął dokonywać znaczących postępów w zakresie technologii i wydajności.

Jeśli cofniemy się do nie tak odległej przeszłości, praktycznie wszystkie przemysłowe pompy próżniowe były maszynami o stałej prędkości, które pracowały z jedną, stałą prędkością. Stała prędkość tych maszyn nie była dostosowana do zróżnicowanych procesów o zmiennych wymaganiach, co powodowało dużą nieefektywność między pompą próżniową a procesem.

Napęd o zmiennej prędkości

Wraz z rozwojem technologii napędów o zmiennej prędkości (VSD) wbudowanych w przemysłowe pompy próżniowe, możemy ograniczyć wiele strat energii poprzez kontrolowanie prędkości silnika w celu dopasowania jej do zapotrzebowania procesu.

Chociaż oszczędność energii dzięki przemysłowym pompom próżniowym VSD jest głównym punktem zainteresowania, istnieją inne korzyści, które należy wziąć pod uwagę, porównując pompy VSD z ich tradycyjnymi odpowiednikami o stałej prędkości. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

VSD a stała prędkość

W przeszłości podejmowano próby dodania VSD do przemysłowej technologii próżniowej, ale korzyści były znikome ze względu na charakter niektórych z tych technologii. W przypadku niektórych typów pomp możliwość redukcji obrotów lub ilość dostępnej funkcjonalnej redukcji prędkości może być ograniczona.

Technologia taka jak uszczelniona olejem śruba obrotowa przynosi największe korzyści w połączeniu z technologią VSD. Technologia ta zapewnia szeroki zakres możliwości redukcji, umożliwiając pracę w dowolnym miejscu od pełnej prędkości do około 10 procent prędkości. Z kolei inne technologie sprężania znajdują się w niekorzystnej sytuacji, jeśli chodzi o zmianę prędkości pompy. Na przykład, jeśli spojrzeć na zasadę działania pompy próżniowej z pierścieniem cieczowym, rzeczywista kompresja zachodzi, gdy objętość gazu jest uwięziona w pierścieniu cieczy, podobnie jak w cyklu wirowania pralki. Ten pierścień cieczy jest tworzony przez siłę odśrodkową, a gdy silnik pompy zwalnia, siła odśrodkowa jest tracona i nie ma kompresji. To samo dotyczy technologii obrotowych łopatek, w której przesuwne łopatki wytwarzają kompresję, ale również opierają się na sile odśrodkowej. Przy ograniczonej zdolności do spowalniania tych technologii, VSD staje się mniej korzystne pod względem oszczędności energii.

Czytaj dalej...

Pełny artykuł na temat przemysłowych pomp próżniowych można przeczytać online lub we wrześniowym wydaniu Blower & Vacuum Best Practices. Aby uzyskać więcej takich artykułów, zasubskrybuj nasz blog.