Co to jest ramię dynamometryczne? Dlaczego potrzebujesz go, aby poprawić bezpieczeństwo pracowników?

Udostępnij

Praca na liniach montażowych polega na powtarzaniu czynności, a używanie narzędzi dynamometrycznych do wykonywania ciągle tych samych zadań jest męczące. Zmęczenie pracowników dramatycznie zwiększa możliwość wystąpienia błędów, które zmniejszają niezawodność produktu końcowego. Te powtarzające się ruchy na liniach montażowych niosą ze sobą również ryzyko wystąpienia urazów związanych z powtarzającym się stresem, które mogą skutkować roszczeniami o odszkodowanie dla pracowników. Rozwiązaniem, które może zatrzymać te problemy, zanim się zaczną, jest ramię dynamometryczne.

Co to jest ramię dynamometryczne? Ramię dynamometryczne to uchwyt do narzędzia dynamometrycznego, który podtrzymuje je, umożliwiając operatorowi płynne poruszanie narzędziem dynamometrycznym w obszarze roboczym w celu wykonania operacji mocowania. Ramiona dynamometryczne mogą zmniejszyć zmęczenie pracownika, zapobiec obrażeniom i zwiększyć wydajność, co czyni je ważnym czynnikiem do rozważenia w projektowaniu linii montażowej etap po etapie.

Istnieje wiele różnych typów ramion dynamometrycznych. Ramiona te są przymocowane do pionowego masztu z jednym lub kilkoma balanserami momentu obrotowego na szczycie. Balansery te umożliwiają pionowe przemieszczanie ramienia w górę i w dół masztu przy bardzo niewielkim wysiłku i utrzymują ramię momentu obrotowego w pozycji ustawionej przez operatora. Zarówno ramię jak i balansery mogą swobodnie obracać się wokół masztu. Mocowanie umożliwia operatorom prowadzenie narzędzia dynamometrycznego zamiast podnoszenia jego całego ciężaru, a ramię absorbuje reakcje momentu obrotowego, dodatkowo zmniejszając ryzyko przeciążeń i obrażeń. Metoda ruchu samego ramienia jest tym, co różnicuje typy ramion dynamometrycznych.

Ramiona teleskopowe umożliwiają użytkownikom regulację długości ramienia w stosunku do jego masztu montażowego. Biorąc pod uwagę pełny obrót 360 stopni wokół masztu, te ramiona dynamometryczne mogą spełnić większość prostych operacji mocowania szybko i łatwo. Istnieją dwa rodzaje teleskopowych ramion dynamometrycznych: tradycyjny rodzaj, w którym struktura ramienia wykonana jest z rur o dwóch nieco różnych rozmiarach, i mniejszy, w którym rura wsuwa się i wysuwa z większego, jak trzeba, aby osiągnąć długość, którą operator chce.

Ramiona dynamometryczne typu Glider rozszerzają i kurczą promień wykonywany przez narzędzie w podobny sposób, ale wykorzystują inny mechanizm. W tym przypadku mocowanie przesuwa się wzdłuż jednej lub więcej rur konstrukcyjnych, zapewniając płynniejszy i bardziej stabilny ruch. Przegubowe ramiona dynamometryczne mają przegub przypominający łokieć, który nadaje im drugą oś obrotową, co umożliwia większy stopień ruchu i kontroli ruchu. Na stanowiskach montażowych z prezenterami śrub lub licznikami, te przegubowe ramiona dynamometryczne zapewniają łatwe przemieszczanie narzędzia z prezentera do złącza. Niezależnie od typu, ramiona dynamometryczne zapewniają większy stopień kontroli nad mocowaniem, pomagając zapobiegać gwintowaniu krzyżowemu i obciążeniom bocznym.

W wielu montażach, dokręcanie elementów złącznych w odpowiedniej kolejności jest tym, co zapewnia niezawodność połączenia. Ramiona dynamometryczne z kontrolą położenia są przeznaczone do linii montażowych z sekwencyjnym mocowaniem. Zmniejszają one ryzyko niewłaściwego mocowania dzięki zastosowaniu systemu kontroli położenia (posi-control device). Składa się ono z ramienia dynamometrycznego wyposażonego w enkoder oraz z samego urządzenia kontrolującego położenie.

Narzędzie dynamometryczne jest montowane na ramieniu dynamometrycznym w zwykły sposób. Urządzenie posi-control jest następnie ustawiane w tryb programowania, a narzędzie przesuwa się po elementach złącznych w odpowiedniej kolejności. Enkoder przesyła dane dotyczące pozycjonowania ramienia do urządzenia posi-control, gdzie zapisuje dane i czas potrzebny do zakończenia objazdu. Podczas kolejnych zamocowań za pomocą pozycjonowanego ramienia dynamometrycznego, urządzenie posi-control nie skasuje sekwencji, jeżeli nie została ona wykonana w ramach zadanych parametrów. To tak, jakby na każdym stanowisku wyposażonym w system posi-control znajdował się inspektor kontroli jakości.

Dzięki odpowiednim zaciskom narzędziowym ramienia dynamometrycznego, prawie każdy rodzaj narzędzia dynamometrycznego do montażu elektrycznego jest kompatybilny z ramieniem dynamometrycznym. Wkrętaki pneumatyczne, narzędzia impulsowe i narzędzia sterowane prądem stałym są kompatybilne z ramionami dynamometrycznymi niezależnie od tego, czy ich współczynnik kształtu jest liniowy, kątowy czy pistoletowy. Niezależnie od tego, czy pracujesz w przemyśle ciężkim, używając narzędzi impulsowych, czy montujesz obudowy dysków twardych za pomocą elektrycznych wkrętaków dynamometrycznych, ramiona dynamometryczne odciążają ręce, łokcie i ramiona Twoich pracowników.

Ergonomiczny montaż zwiększa wydajność i jest niezwykle ważny dla długotrwałego zdrowia Twoich pracowników. Pozbawiając pracowników zmęczenia związanego z mocowaniem, ramiona dynamometryczne pozwalają im skoncentrować się na mocowaniu w odpowiedniej kolejności, z odpowiednim momentem obrotowym i przy odpowiednim ustawieniu. Ramiona dynamometryczne zwiększają precyzję oraz jakość i niezawodność Twoich produktów, pozwalając Ci jednocześnie lepiej zadbać o Twoich pracowników. Ergonomiczne ramiona dynamometryczne są podstawowym narzędziem na nowoczesnej linii montażowej, a ich zakup i konfiguracja powinny być priorytetem dla każdego, kto rozwija produktywne środowisko produkcyjne.