Co to są konie mechaniczne i dlaczego są ważne?

Udostępnij

Jaka jest pierwsza rzecz, o której myślisz, gdy słyszysz słowo koń mechaniczny? Łódź motorowa? Samochód? Silnik?

To ma sens, moc jest miarą tego, co silnik może zrobić i jak szybko może to zrobić. Weźmy na przykład samochód, im większa moc, tym szybciej samochód może jechać.

Skąd więc wziął się ten termin? Według LiveScience termin ten został po raz pierwszy użyty pod koniec 1700 roku przez Jamesa Watta. Szukając sposobu na zareklamowanie swoich silników parowych, wymyślił on jednostkę miary, która skutecznie pokazałaby wyższość jego silników parowych w porównaniu z czymś, co ludzie dobrze znali - końmi.

Jednak zamiast dokładnie określić, ile mocy naprawdę produkuje koń, oszacował. Watt odgadł, że kucyk może podnieść średnio 220 funtów na minutę (220 funtów x 100 stóp/min. = 22 000 funtów x stóp/min.). Stamtąd ekstrapolował, że koń mógłby podnieść o 50 procent więcej niż kucyk, co przyniosło szacunkową moc konia, czyli horsepower, do 33,000 lbf x ft./min.

Na podstawie terminu można by założyć, że koń może wytworzyć 1 KM. W rzeczywistości maksymalna moc konia jest bliższa 15 koniom mechanicznym.

Używając analogii do samochodu, łatwo jest pomyśleć, że im większa moc sprężarki powietrza, tym lepiej dla danego zastosowania, ale nie zawsze tak jest. Ważne jest, aby upewnić się, że moc znamionowa pasuje do danego zastosowania; wytwarzanie zbyt dużej ilości powietrza może być tak samo szkodliwe dla systemu, jak niewystarczająca produkcja, a wybór niewłaściwej sprężarki powietrza dla danego obiektu może prowadzić do problemów z produkcją i wzrostu kosztów z powodu marnowania energii.

Silnik w sprężarce powietrza ma za zadanie po prostu napędzać cylindry, które sprężają powietrze. Jest to skomplikowany proces. W rezultacie ilość koni mechanicznych silnika i ilość pracy, jaką może wykonać sprężarka, nie zawsze jest jednoznaczna. Jeśli sprężarka powietrza o mocy 5 KM i sprężarka powietrza o mocy 10 KM mogą wyprodukować ilość sprężonego powietrza potrzebną do wykonania zadania, model o mocy 5 KM pracuje bardziej efektywnie, oszczędzając pieniądze na paliwie bez utraty wydajności. W tym przypadku model 5HP jest właściwą sprężarką powietrza dla danego zastosowania. Z drugiej strony, sprężarka o mocy 5HP nie może wykonać tej samej pracy co sprężarka o mocy 100HP. Dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że kupujesz właściwą sprężarkę HP.

Nie jesteś pewien, jakiej sprężarki potrzebujesz do swojego zastosowania? Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów!