Pompy próżniowe z uszczelnieniem olejowym a pompy próżniowe suche

Udostępnij

Obecnie dostępna jest szeroka gama przemysłowych pomp próżniowych do większości zastosowań. Pompy z uszczelnieniem olejowym od dziesięcioleci sprawdzają się na rynkach przemysłowych, ale coraz więcej zastosowań dostrzega zalety suchych pomp próżniowych, zarówno pod względem wydajności, jak i kosztów konserwacji.

Pompy z uszczelnieniem olejowym

Pompy z uszczelnieniem olejowym - łopatkowe, tłokowe i śrubowe - są niezawodne i trwałe, jeśli są konserwowane zgodnie z wymaganiami. Mechanizmy są proste, a rutynową konserwację można przeprowadzić bez konieczności odsyłania pompy do warsztatu. Pompy te dobrze sprawdzają się w zakresie ciśnień od atmosferycznego do podstawowego i dobrze dostosowują się do pomp wspomagających w celu zwiększenia wydajności i zasięgu. Z drugiej strony, zarządzanie zużytym olejem z częstych wymian może stanowić problem, ponieważ może on zawierać toksyczne materiały, z którymi należy obchodzić się ostrożnie. W miarę starzenia się pomp, części zamienne i serwis mogą być coraz trudniejsze do znalezienia. Istnieje jednak kilka źródeł, które mogą dostarczyć części i materiały pozwalające wycisnąć nieco więcej czasu ze "starej niezawodnej" pompy, która zbliża się do końca swojego cyklu życia.

Pompy suche

Pompy suche również dobrze sprawdzają się w zakresie ciśnień od atmosferycznego do podstawowego, ale nie przy takim samym stałym przepływie, jaki można uzyskać w przypadku pomp mokrych. Pompy suche minimalizują zanieczyszczenie procesu olejem i innymi składnikami chemicznymi, utrzymując czystość chemiczną produktu. Pompy suche można również wyposażyć w pompy wspomagające, aby uzyskać wyższe wydajności i szersze zakresy próżni. Jedną z wyraźnych zalet jest brak oleju w tych mechanizmach. Wszelkie środki smarne są zwykle przechowywane z dala od objętości roboczej pompy i są mniej podatne na zanieczyszczenia. Wymiana oleju jest rzadsza, a wydajność tych pomp jest mniejsza niż pomp o podobnej wielkości z uszczelnieniem olejowym. Konserwacja jest zwykle ograniczona do wymiany oleju, ale remonty w celu wymiany łożysk wymagają specjalistycznych narzędzi i wiedzy. Wybór typu pompy zależy od aspektów, które sprawiają najwięcej bólu - wydajności czy konserwacji?

Potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji? Skontaktuj się z ekspertem Atlas Copco już dziś, aby uzyskać dodatkowe informacje na temat tych pomp i innych technologii dostępnych dla Twoich zastosowań.