Kiedy stajemy w obliczu śruby, która po prostu nie chce się obrócić, większość z nas sięga po klucz udarowy. Jednak, chociaż klucze udarowe są w stanie osiągnąć wysoki moment obrotowy, brakuje im precyzji. Podczas odkręcania zakleszczonego elementu złącznego nie ma to większego znaczenia. Ale nieprzewidywalny moment obrotowy klucza udarowego może spowodować, że śruba będzie zbyt luźna lub zbyt mocno dokręcona. W związku z tym klucze udarowe nie nadają się do dokręcania w niektórych zastosowaniach, a mieszanie kluczy udarowych i pneumatycznych kluczy dynamometrycznych może prowadzić do marnowania wielu materiałów i godzin pracy każdego dnia.
Mechanizm, który napędza pneumatyczne klucze dynamometryczne jest znacznie inny niż w przypadku pistoletu udarowego. Wewnątrz pistoletu udarowego, wewnętrzny młot uwalnia nagromadzoną siłę w uderzeniu o wał napędowy. Najlepszym pneumatycznym kluczem dynamometrycznym do produkcji i montażu będzie taki, który utrzymuje wał napędowy w stałym położeniu, umożliwiając precyzyjną kontrolę wyjściowego momentu obrotowego.
Pneumatyczne narzędzia dynamometryczne można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich ma stosunkowo niski wyjściowy moment obrotowy i jest odpowiedni do lekkich połączeń i zespołów. Nie są to technicznie rzecz biorąc pneumatyczne klucze dynamometryczne i lepiej je nazywać "pneumatycznymi wkrętarkami dynamometrycznymi". Wkrętaki pneumatyczne przez cały czas utrzymują wał napędowy w pozycji włączonej. Po osiągnięciu określonego limitu momentu obrotowego sprzęgło odłącza zasilanie, aby zapobiec nadmiernemu dokręceniu. W środowisku produkcyjnym, w którym każdy produkt musi być dokręcony dokładnie według specyfikacji, wkrętarki pneumatyczne sprawdzają się doskonale - przynajmniej w przypadku lekkich prac montażowych, gdzie wartości momentu obrotowego są stosunkowo niskie i mierzone w funtach calowych (lbf.in), a nie w funtach nożnych (lbf.ft).
Środowiska produkcyjne o dużym obciążeniu wymagają podobnej wydajności przy dużej prędkości obrotowej, ale wymagają wyższych wartości momentu obrotowego. W takich środowiskach najlepszym pneumatycznym kluczem dynamometrycznym do tego zadania jest narzędzie impulsowe. Podobnie jak wkrętarki pneumatyczne, zapewniają one stałą kontrolę momentu obrotowego za pomocą mechanizmu przekładniowego. Są one jednak w stanie zapewnić znacznie wyższy poziom momentu obrotowego - ponad 330 stóp sześciennych momentu obrotowego w porównaniu z maksymalnym momentem wkrętaka pneumatycznego wynoszącym około 95 stóp sześciennych momentu obrotowego. To wystarczająca siła, aby spowodować obrażenia ciała pracownika w wyniku reakcji wyłączenia wysokiego momentu obrotowego, gdyby nie unikalny mechanizm, od którego narzędzia impulsowe wzięły swoją nazwę.
Wewnątrz narzędzi impulsowych znajduje się mechanizm hydrauliczny pomiędzy wałem napędowym a silnikiem pneumatycznym. Mechanizm ten pozwala na swobodne obracanie się wału napędowego narzędzia, gdy element złączny jest luźny. Kiedy element złączny staje się ciaśniejszy, ciśnienie hydrauliczne w mechanizmie wzrasta do momentu, kiedy działa na wewnętrzne kowadło, powodując wywieranie siły. Siła ta obniża ciśnienie hydrauliczne w mechanizmie, ale natychmiast zaczyna wzrastać ponownie. Jest to działanie pulsacyjne, które nadaje narzędziom pulsacyjnym ich nazwę.
Pulsacja jest podobna do działania klucza udarowego, ponieważ izoluje użytkownika od odbicia dzięki wysokim wartościom momentu obrotowego. Różni się od nich tym, że wałek napędowy jest cały czas włączony, co pozwala na dokładną kontrolę momentu obrotowego. Narzędzia impulsowe są dostępne zarówno z automatycznym wyłączaniem, gdy określone wartości momentu obrotowego zostaną osiągnięte, jak i bez wyłączania, aby umożliwić operatorowi lepszą kontrolę mocowania. Najlepszym pneumatycznym kluczem dynamometrycznym do produkcji będzie jedno z tych narzędzi impulsowych lub wkrętak pneumatyczny o formie i funkcjach dostosowanych do Twoich potrzeb w zakresie mocowania.
Wkrętaki pneumatyczne i pneumatyczne narzędzia impulsowe spełniają różne cele. Które z nich jest najlepsze, zależy od rodzaju montowanych produktów. Wkrętarki pneumatyczne i narzędzia impulsowe typu in-line montują silnik pneumatyczny, wał napędowy, skrzynkę przekładniową i sterownik w linii prostej. Mają one kształt cylindra, z przyłączem linii pneumatycznej na jednym końcu i sterownikiem elementów złącznych na drugim, z zamontowaną z boku dźwignią, która włącza zasilanie. Dzięki temu, że wszystko jest w linii prostej, nie są potrzebne dodatkowe przekładnie do przenoszenia mocy pod kątem. Narzędzia pneumatyczne in-line doskonale sprawdzają się w montażu wykonywanym płasko na stanowisku pracy i oferują doskonałą szybkość i wydajność. W innych sytuacjach związanych z mocowaniem, pneumatyczne narzędzia dynamometryczne in-line mają wady. Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić całe narzędzie nad elementem złącznym, to nie można ich użyć. A podczas wbijania elementów złącznych w pionową powierzchnię prostopadłą do podłogi warsztatu, cylindryczny kształt może być trudny do kontrolowania, co w rezultacie powoduje spadek prędkości.
Do wkręcania elementów złącznych w połączeniach pionowych najlepiej nadają się wkrętarki pneumatyczne z uchwytem pistoletowym lub narzędzia impulsowe z uchwytem pistoletowym. Są to narzędzia, których większość ludzi naprawdę potrzebuje, myląc pistolety udarowe z pneumatycznymi kluczami dynamometrycznymi, chociaż technicznie rzecz biorąc, żaden z nich nie jest kluczem dynamometrycznym. Wizualnie łatwo zrozumieć, dlaczego tak jest. Uchwyt pistoletowy nadaje tym narzędziom dynamometrycznym profil bardzo podobny do pistoletów udarowych, a w przypadku narzędzi impulsowych z uchwytem pistoletowym - niemal identyczny. Uchwyt pistoletowy daje jednak użytkownikowi większą dźwignię, dzięki czemu narzędzie może wywierać znacznie większą siłę niż narzędzia dynamometryczne z uchwytem liniowym bez utraty kontroli. W przypadku mocowania pionowego, uchwyt pistoletowy jest łatwiejszy do ustawienia w linii i utrzymania kontroli. Zmniejszone zmęczenie przyspiesza produkcję i sprawia, że są to najlepsze pneumatyczne klucze dynamometryczne do stosowania w pionowych pracach montażowych.
Jednak uchwyt pistoletowy jest dość nieporęczny i nie można nim łatwo manewrować w celu montażu złączy, które są płaskie na stanowisku pracy, ani nie dokręci on elementów złącznych w ciasnych miejscach w taki sam sposób, w jaki może to zrobić rzędowe narzędzie dynamometryczne. Pneumatyczne narzędzie dynamometryczne o kącie prostym z 90-stopniowym wygięciem pomiędzy wałem napędowym a kierowcą w pobliżu końcówki może jednak to zrobić. Narzędzia te mogą być używane do dokręcania elementów złącznych w ciasnych pozycjach poziomych, ale działają również dobrze w płaskiej pozycji montażowej. Chociaż jest to mniej niż idealne dla pionowych zespołów, korpus narzędzia dynamometrycznego służy jako bardzo długi uchwyt, który może zapewnić dźwignię, więc mogą być używane w ten sposób, chociaż mają one tendencję do niższych wartości wyjściowych momentu obrotowego niż pneumatyczne narzędzia dynamometryczne z uchwytem pistoletowym. Narzędzia impulsowe i wkrętaki pneumatyczne z prawym kątem to jedne z najbardziej wszechstronnych dostępnych pneumatycznych narzędzi dynamometrycznych.
Najlepszy pneumatyczny klucz dynamometryczny w środowisku produkcyjnym technicznie nie będzie w ogóle kluczem dynamometrycznym. W przemyśle lekkim będzie to wkrętak pneumatyczny, a w produkcji cięższych ładunków - narzędzie impulsowe. Zapewniają one moc, która przewyższa klucze udarowe, z którymi często są mylone, oraz poziom precyzyjnej kontroli momentu obrotowego, na którym polegają Twoi klienci.
Dowiedz się więcej na: http://pneumatyczny.net.pl/