Czego mogę użyć do cięcia płytek metalowych?

Udostępnij

Prawidłowa odpowiedź na to pytanie brzmi: nie ciąć w ogóle! Jeśli to tylko możliwe, wybieraj arkusze, których nie trzeba przycinać. Jeśli dach jest płaski i nie posiada żadnych dodatkowych konstrukcji, to jest to całkiem realne.

Druga i zarazem poprawna opcja - zamówić cięcie metalu do jego producenta. Ale czasami i to jest niewykonalne. A jeśli zdecydowałeś się wyciąć metal własnymi rękami, musisz jasno zrozumieć jedną zasadę - nie można go wyciąć w każdym przypadku szlifierki kątowej z tarczą ścierną (szlifierka).

Producent zawsze zastrzega, że w przypadku cięcia płytek za pomocą szlifierki gwarancja na taki towar przestaje obowiązywać. Co jest powodem tego ograniczenia? Fakt, że blacha składa się z kilku warstw. W środku znajduje się cienka blacha stalowa, na górze zabezpieczona warstwą cynku, a na górze i na dole warstwą farby z polimerami.

Użycie szlifierki jako narzędzia tnącego znacznie zwiększa temperaturę blachy stalowej w miejscu cięcia. Prowadzi to do uszkodzenia warstwy cynku. Jednak najpoważniejsze uszkodzenia występują w ochronnej warstwie polimerowej, która nie jest odporna na wysokie temperatury.

W wyniku cięcia płytek szlifierką uszkodzeniu ulega nie tylko materiał na linii cięcia, ale również te części płytek, na które padają iskry. W miejscach naruszenia ochronnej warstwy polimerowej rozpoczyna się korozja, która prowadzi do skrócenia żywotności dachów metalowych. Jak najlepiej przyciąć dachówkę bez jej przegrzania? Najprostszy i najtańszy sposób - za pomocą nożyczek ręcznych na metalu. Jest to jednak najbardziej czasochłonna metoda. Już po kilku minutach cięcia będzie można się o tym przekonać.

Najtrudniejsze miejsca to zakręty pod kątem 90 stopni. W rezultacie cięcie nie jest proste, a czas potrzebny do przycięcia płytki wymaga dużo czasu. I choć nożyce linii często zamknięte przez inne elementy systemu pokryć dachowych, metoda ta jest pożądane, aby korzystać tylko wtedy, gdy cięcia pplanuetsya nie zrobić dużo. to samo można powiedzieć o nożyczkach z drobnymi zębami na metalu.

Jego użycie jest możliwe, ale jest to również bardzo czasochłonne i nie nadaje się do zakrzywionych cięć.Dlatego, co do zasady, zaleca się stosowanie specjalistycznych narzędzi do cięcia płytek metalowych. Skracają czas realizacji robót i nie psują technologii. Do takich narzędzi należą elektryczne przecinarki do glazury. Przy prędkości cięcia arkusza nie są gorsze szlifierka, ale nie ogrzewać materiał do cięcia, a krawędź cięcia uzyskuje się gładko.

Można również użyć przystawki do wiertarki do cięcia metalu, ale jej użycie wymaga pewnego doświadczenia, więc nie jest odpowiednia dla początkujących. Ale specjalistyczne narzędzie będzie Cię kosztować dodatkowe pieniądze.