Odbiorniki sprężonego powietrza - przechowywanie powietrza w razie potrzeby

Udostępnij

Zbiornik powietrza jest niezbędnym elementem wszystkich systemów sprężonego powietrza. Czasami nazywany również zbiornikiem sprężonego powietrza działa jako bufor i medium magazynowe pomiędzy sprężarką a systemem poboru. Pełniąc rolę tymczasowego magazynu, zbiornik sprężonego powietrza pozwala na pokrycie szczytów zapotrzebowania systemu i optymalizację wydajności pracy instalacji.

Niektóre sprężarki powietrza mogą być "montowane na zbiorniku", co oznacza, że są one dostarczane w pakiecie i montowane na górze zbiorników powietrza. Taka konfiguracja jest idealna dla zakładów, w których problemem jest przestrzeń. Sprężarka zamontowana w zbiorniku pozwala również zaoszczędzić na początkowych kosztach instalacji związanych z uruchomieniem samodzielnego osuszacza.

Sprężarki montowane na zbiorniku są najczęściej spotykane w przypadku sprężarek o mniejszym zakresie mocy, głównie do 26 kW lub 35 KM. Większe sprężarki nie mogą być montowane na zbiorniku, ponieważ stają się ciężkie i stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Wiedza o tym, jakiej wielkości zbiornika powietrza potrzebujesz, jest prawie tak samo ważna jak wiedza o tym, jakiej wielkości sprężarki potrzebujesz. Jeśli chodzi o dobór wielkości, dobrą zasadą jest dopuszczenie 3-4 galonów na każdy CFM lub 10-15 litrów na każdy litr/sekundę sprężonego powietrza, w zależności od rodzaju używanej sprężarki powietrza i zastosowania.

Podobnie jak w przypadku doboru wielkości sprężarki powietrza, istnieje wiele czynników, o których należy pomyśleć przy doborze wielkości zbiornika powietrza.

  1. Minimalizacja wahań/spadków ciśnienia - mogą one mieć wpływ na proces produkcyjny i jakość produktu.
  2. Zaspokojenie krótkoterminowego szczytowego zapotrzebowania na powietrze - zbiornik powietrza zapewnia magazynowanie w celu zaspokojenia krótkoterminowego szczytowego zapotrzebowania na powietrze, którego nie może zaspokoić sprężarka.
  3. Względy energetyczne - zastosowanie zbiornika powietrza może zmniejszyć zużycie energii poprzez umożliwienie sprężarkom pracującym pod obciążeniem lub ze stałą prędkością pracy w dłuższym cyklu i z ciaśniejszymi zakresami ciśnienia. Krótko mówiąc, zmagazynowane powietrze może być wykorzystane w przypadku wzrostu zapotrzebowania na przepływ, zapewniając jednocześnie stałe ciśnienie i przedłużając okres eksploatacji sprężarki.
  4. Względy bezpieczeństwa - W razie potrzeby zbiornik sprężonego powietrza zapewnia dopływ powietrza umożliwiający bezpieczne wyłączenie procesów produkcyjnych i systemów w sytuacjach awaryjnych.

Teoretycznie układ sprężonego powietrza może pracować bez zbiornika, ale jego brak w układzie sprężonego powietrza może zwiększyć cykle ładowania i rozładowywania sprężarki, powodując jej cięższą pracę. Należy pamiętać, że cykle ładowania i rozładowywania zależą od wahań zapotrzebowania w danym zakładzie. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z ekspertem Atlas Copco.