Azot i igły do maszyn do szycia: Dopasowanie stworzone w modowym niebie

Udostępnij

Są rzeczy, które po prostu do siebie pasują: masło orzechowe i galaretka, niebieskie dżinsy i biała koszulka, spaghetti i klopsiki. Ale sprężone powietrze i azot w branży modowej? Chyba żartujemy, prawda?

W The Fifth Utility często przedstawiamy profile wielu różnych branż i zastosowań, które opierają się na sprężonym powietrzu lub gazie. Chociaż możesz nie być na bieżąco z najnowszą modą prezentowaną w tym tygodniu na wielu wybiegach podczas Nowojorskiego Tygodnia Mody, prawdopodobnie znasz jedno z wielu narzędzi używanych w branży modowej - igłę do szycia. To pozornie nieistotne narzędzie, wraz ze swoją niezawodną nicią, pomaga przekształcić zwykłe kawałki materiału w ubrania, które nosimy na co dzień.

W fabryce maszyn do szycia Singer w Indaiatuba w Brazylii każdego roku produkuje się około 180 milionów igieł do szycia. Igły ze stali węglowej poddawane są procesowi obróbki cieplnej zwanemu odpuszczaniem, podczas którego przechodzą przez piec rozgrzany do temperatury 1470 stopni Fahrenheita. Podczas procesu, który wzmacnia stal, tlen jest usuwany z pieca i zastępowany azotem w celu stworzenia obojętnej atmosfery. Jeśli nawet niewielka ilość tlenu dotknie stali węglowej w tak wysokiej temperaturze, korozja natychmiast wpłynie na materiał i uczyni go bezużytecznym.

Aby zapewnić absolutną czystość i niezawodność azotu dla tego procesu, a także obniżyć koszty i zwiększyć produktywność, fabryka przeszła z masowych dostaw ciekłego azotu na wytwarzanie azotu na miejscu. Nawet przy kosztach kapitałowych związanych z wytwarzaniem azotu na miejscu, w tym sprzętu do sprężonego powietrza, zasilania i konserwacji, firmy mogą obniżyć koszty i uzyskać zwrot z inwestycji w ciągu zaledwie dziewięciu do 24 miesięcy, w zależności od sprzętu już obecnego w zakładzie. Dodatkowo, w każdym kolejnym roku, regularne wydatki operacyjne mogą spaść jeszcze bardziej.

Zastosowania wykorzystujące wytwarzanie gazu na miejscu obejmują przemysł chemiczny, morski, elektroniczny, spożywczy i opakowaniowy, a także medyczny, oczyszczanie ścieków, hodowlę ryb i produkcję ozonu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wytwarzaniu azotu na miejscu w swojej firmie, odwiedź mikrowitrynę firmy Atlas Copco poświęconą gazom przemysłowym.