10 wskazówek jak obniżyć koszty sprężonego powietrza

Udostępnij

Poniżej znajduje się fragment artykułu 10 Tips to Lower Compressed Air Costs autorstwa Deepaka Vetala, kierownika ds. marketingu produktów, bezolejowych sprężarek śrubowych, odśrodkowych i wysokociśnieniowych, Atlas Copco Compressors. Pełną wersję można przeczytać online lub w nadchodzącym lutowym wydaniu Plant Engineering.

Sprężone powietrze jest niezbędne w wielu zastosowaniach przemysłowych, ale może być kosztowne, jeśli nie zachowasz ostrożności. Inwestując trochę czasu i przemyśleń w system sprężonego powietrza, można zidentyfikować nieefektywności, które po naprawieniu sprawią, że sprężone powietrze będzie niedrogim rozwiązaniem.

Oto 10 wskazówek, które pozwolą obniżyć koszty sprężonego powietrza.

1. Analizuj zużycie powietrza

Zazwyczaj tylko połowa wytworzonego sprężonego powietrza jest wykorzystywana do zamierzonego procesu. Druga połowa jest uszczuplana przez sztuczne zapotrzebowanie, niewłaściwe użycie i nieszczelności. Sztuczne zapotrzebowanie powstaje, gdy istnieją dodatkowe marginesy przy wymiarowaniu systemów sprężonego powietrza pod względem wymaganego przepływu lub ciśnienia. Może ono stanowić około 10% do 15% zużycia sprężonego powietrza, co przekłada się na marnowanie pieniędzy.

Należy również sprawdzić, czy w danej operacji nie występują potencjalnie niewłaściwe zastosowania sprężonego powietrza, takie jak nadmuchiwanie na zewnątrz, chłodzenie personelu, chłodzenie szafek lub silników pneumatycznych. Niektóre z tych zastosowań, w tym chłodzenie szafek, mieszanie cieczy i wytwarzanie próżni, mogą być bardziej efektywnie obsługiwane przez wentylator, dmuchawę lub pompę próżniową, które zużywają mniej energii niż sprężarki powietrza. Wiedza o tym, dokąd trafia powietrze, jest pierwszym krokiem do opracowania planu działania w celu zmniejszenia niepotrzebnego zużycia sprężonego powietrza.

2. Kontrola dystrybucji

Kontrola dystrybucji oznacza sprawdzenie, czy nie ma przecieków i ocenę rozmiaru rur. Zarówno nieszczelności jak i nieprawidłowy rozmiar rur mogą powodować niepożądane spadki ciśnienia, co powoduje, że system sprężonego powietrza pracuje ciężej i zużywa więcej energii. W niektórych systemach nieszczelności stanowią od 20% do 30% zużycia powietrza. Przyjrzyjmy się kilku obliczeniom i przykładom, aby zrozumieć wpływ nieefektywności dystrybucji.

Nieszczelności: Przy ciśnieniu 80 psig, nieszczelność przez 1/16-calowy otwór zużywa około 5,24 cfm. Gdy ciśnienie wzrośnie do 125 psig, liczba ta wzrośnie do 7,66 cfm. Ten 46% wzrost ilości zmarnowanego powietrza może szybko zwiększyć koszty energii, więc nieszczelności powinny być identyfikowane i usuwane tak szybko, jak to możliwe.

Chociaż niektóre większe wycieki mogą być słyszalne podczas spaceru po systemie, audyt jest najlepszym sposobem na zapewnienie, że wszystkie wycieki zostaną znalezione. Ultradźwiękowe wykrywacze nieszczelności są dostępne w celu znalezienia drobnych nieszczelności, ale najbardziej skuteczną praktyką jest ciągły program identyfikacji obejmujący cały personel.

Rozmiar i konfiguracja rur: Dobór rozmiaru rur może wydawać się niewielkim czynnikiem, ale może mieć duży wpływ na ciśnienie. Na przykład, załóżmy, że zakład doświadczający niskiego ciśnienia generuje 400 cfm podczas pracy przy ciśnieniu 100 psig z rurami o średnicy dwóch cali. Aby skompensować niskie ciśnienie, operator rozważa zakup nowej, większej sprężarki. Czy jest to dobre rozwiązanie? Prawdopodobnie nie. Zwiększenie rozmiaru rur z dwóch cali do trzech cali i stworzenie systemu zamkniętej pętli zmniejszyło spadek ciśnienia z 12 psi do 1 psi bez nowej sprężarki. Innym sposobem na uniknięcie spadków ciśnienia powietrza związanych z orurowaniem i konfiguracją jest po prostu powiedzenie "nie" długim wężom. Minimalizacja użycia węży i częsta kontrola złączy może zachować ciśnienie w linii bez zmuszania sprężarki do pracy cięższej niż to konieczne.

Czytaj dalej...

Pełny artykuł na temat sposobów obniżenia kosztów sprężonego powietrza można przeczytać w internecie lub w lutowym wydaniu Plant Engineering. W jaki sposób Twój zakład obniżył koszty sprężonego powietrza? Daj nam znać w komentarzach poniżej!