Młotki bez tajemnic

Udostępnij

Rodzaje młotkówNa wyposażeniu majsterkowicza znajduje się wiele narzędzi, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że to właśnie młotek jest jednym z tych, które możemy bez większego trudu znaleźć w niemal każdym domu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że mamy w jego przypadku do czynienia z rozwiązaniem, o którym wiadomo, że jest niezastąpione tak podczas remontów, jak i prac rozbiórkowych. Dobrze jest mieć go zawsze w zasięgu ręki, choć nie zaszkodzi uzupełnić swoją wiedzę już choćby po to, aby mieć świadomość tego, czym charakteryzuje się budowa młotka i jakie rozwiązanie przyda nam się w mniej i bardziej typowych okolicznościach.

Najbardziej typowe dla budowy młotka jest to, że składa się zawsze z dwóch elementów. Obuch i trzonek są połączone ze sobą w sposób, który budzi skojarzenie z literą „t”, każda część ma przy tym nieco inną funkcję do spełnienia. Trzonek jest uchwytem młotka i to na nim osadzony jest obuch. Może być on wykonany z wielu mniej lub bardziej typowych materiałów, w sprzedaży nie brakuje więc nie tylko obuchów wykonanych z drewna, ale również pokrytej gumą stali, kamienia, metali, a nawet tworzyw sztucznych. Zastanawiając się nad zastosowaniem młotka nie można nie dostrzec tego, że można na niego liczyć niemal w każdej dziedzinie życia, w której wymaga się od nas użycia narzędzi ręcznych.

Jakie są rodzaje młotkówOczywiście, w sprzedaży dostępne są nie tylko rozwiązania klasyczne, ale i te, które można wykorzystywać do zadań specjalnych, te ostatnie różnią się przy tym nie tylko wielkością i masą, ale również tym, jak prezentuje się obuch i z jakiego materiału jest wykonywany. Najbardziej typowe są młotki ślusarskie znane między innymi z tego, że można wykorzystywać je do czynności takich, jak choćby wbijanie gwoździ. Duże znaczenie mają również młotki stolarskie, które są w całości wykonane z twardego drewna, młotki ciesielskie, a także narzędzia wykorzystywane przez blacharzy i murarzy. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest młotek brukarski wykorzystywany w celu dobijania kostki brukowej, a także młotek kamieniarski, który zwraca na siebie uwagę już choćby dlatego, że jest jednym z najcięższych rozwiązań dostępnych w sprzedaży. Oczywiście, każdy z zaprezentowanych młotków można wykorzystać na co najmniej kilka sposobów.